Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wydał rozstrzygnięcie w sprawie skargi na pracę osób zatrudnionych w jednym z ośrodków pomocy społecznej, odrzucając złożoną w tym przedmiocie skargę. Sąd wykazał, że nie jest właściwy do rozpatrywania skarg tego typu, a mogące toczyć się w takiej sprawie postępowanie opiera się na innych podstawach prawnych.
Skarżąca skierowała do WSA pismo, w którym wyraziła swoje ubolewanie związane z ustaleniami pracowników tej instytucji, na mocy której dzieci skarżącej zostały jej odebrane przez sąd rodzinny. Zdaniem wnoszącej skargę, opinie dotyczące sposobu sprawowania opieki nad dziećmi, warunków bytowych i utrzymywania porządku, nie były prawdziwe, z czym nie zgodził się odpowiadający na skargę dyrektor miejscowego ośrodka pomocy rodzinie podnoszący argument potrzeby zapewnienia dzieciom warunków niezagrażających ich zdrowiu.
Jak jednak wskazał sąd, sprawy tego rodzaju w ogóle nie należą do jego właściwości i choć obywatel ma prawo zaskarżyć m.in. nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, czy naruszenie praworządności lub interesów skarżących, to adresatem skargi musi być właściwy organ, wśród których kodeks postępowania administracyjnego nie wymienia sądu. Ponadto, nie została spełniona przesłanka sądowej kontroli sprawowanej na podstawie ustaw szczególnych ani orzekania w sprawach szczególnych decyzji.
W przedstawionej sprawie skarżąca nie wskazała żadnego aktu, na podstawie którego opierała swoje żądanie, stąd zdaniem sądu wniesione pismo dotyczyło tzw. postępowania skargowego, jakie toczy się na gruncie przepisów działu VIII k.p.a. pt. "Skargi i wnioski". Charakterystyką takiego postępowania jest brak stron, a wydawane rozstrzygnięcia nie są adresowane do skarżącego, lecz zawiadamia się go o podejmowanych czynnościach wewnętrznych zmierzających do wyjaśnienia okoliczności wskazanych w skardze i wyciągnięcia ze sprawy wniosków. W wyniku takiego postępowania nie wydaje się żadnego aktu rzutującego na uprawnienia czy obowiązki wynikające z przepisów prawa.
Tego typu sprawy nie należą jednak do właściwości sądów administracyjnych, które taką właściwość badają każdorazowo na etapie otrzymywania danej skargi czy wniosku.
Źródło: Postanowienie WSA w Szczecinie z dnia 26 sierpnia 2024 r. (sygn. II SA/Sz 609/24).