Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejne zmiany w organizacji administracji rządowej. Zadania dla MAiC

Kolejne zmiany w organizacji administracji rządowej. Zadania dla MAiC fotolia.pl

Rada Ministrów, w dniu 21 lutego br. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra administracji i cyfryzacji.

Celem proponowanej regulacji jest dokonanie zmian w organizacji administracji rządowej.

Zgodnie z projektem, minister administracji i cyfryzacji przejmie:

  • zagadnienia dotyczące przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych i innych podobnych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu oraz usuwania ich skutków.Chodzi o przeniesienie tej problematyki z działu „sprawy wewnętrzne" do „działu administracja publiczna". Oznacza to zmiany w ustawie o działach administracji rządowej, a także w ustawach o: stanie klęski żywiołowej; zarządzaniu kryzysowym; szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
  • udzielanie pozwoleń na przeprowadzenie zbiórki publicznej oraz wydanie rozporządzenia w sprawie sposobu przeprowadzania takich zbiórek i zakresu kontroli nad ich przeprowadzaniem (zmiana w ustawie o zbiórkach publicznych).
  • nadzór nad systemem powiadamiania ratunkowego. Oznacza to, że minister będzie upoważniony do wydania aktu wykonawczego określającego sposób funkcjonowania i organizacji centrów powiadamiania ratunkowego i wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego (zmiana w ustawie o ochronie przeciwpożarowej). Będzie także uprawniony do wydania rozporządzenia dotyczącego organizacji i funkcjonowania centralnego punktu systemu centrów powiadamiania ratunkowego (zmiana w ustawie Prawo telekomunikacyjne).
  • kompetencję do wydania aktu wykonawczego w sprawie centralnego repozytorium, które zawiera informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności i społeczeństwa informacyjnego, przeznaczone do ponownego wykorzystania (zmiana w ustawie o dostępie do informacji publicznej).

Przewidziano także doprecyzowanie „działu informatyzacja" przez dodanie do niego nowych zadań, takich jak np.: przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną oraz usług na żądanie.

Źródło: KPRM

Niedz., 26 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka