Wzmocnienie jednostek pomocniczych w gminach miejskich - dzielnic i osiedli - a także roli powiatów to kolejne propozycje zespołu doradców Prezydenta RP dotyczące zmian funkcjonowania samorządu.
W Pałacu Prezydenckim z udziałem Bronisława Komorowskiego obradował zespół "Samorząd terytorialny dla Polski" działający w ramach Forum Debaty Publicznej przy prezydencie.
Doradca prezydenta ds. samorządu prof. Paweł Swianiewicz powiedział, że "polska demokracja lokalna potrzebuje silniejszych jednostek pomocniczych. (…) Jeśli chodzi o miasta, to zagadnienie zostało już lepiej czy gorzej uregulowane; pora się przyjrzeć dzielnicom i osiedlom" - powiedział.
Według prof. Swianiewicza wzmocnienie jednostek pomocniczych poprawi funkcjonowanie samorządów w dwóch wymiarach. Po pierwsze, przyczyni się do umocnienia demokracji lokalnej i aktywności lokalnych społeczności. Po drugie - mówił - przekazywanie niektórych zadań gminy na poziom dzielnic czy osiedli przy umiejętnym przeprowadzeniu może sprzyjać poprawie efektywności zarządzania miastem.
Podkreślił przy tym, że wzmocnienie jednostek pomocniczych powinno być przygotowywane bardzo ostrożnie. "Chodzi o rozwiązania, które zachęcają, pobudzają aktywność, a możliwie mało narzucają" - zaznaczył.
Prof. Michał Kulesza opowiedział się za wzmocnieniem roli powiatu poprzez dodanie do katalogu zadań tej jednostki samorządowej spraw dotyczących polityki rozwojowej. Jak ponadto mówił, członkowie zespołu doradców zgodzili się, że "w powiecie wystarczy jednoosobowy zarząd".
Prezydencki doradca opowiedział się też za tym, by członkowie zarządu województwa ponosili indywidualną odpowiedzialność za poszczególne dziedziny administracji, które zostaną im powierzone, a nie - jak obecnie - działać w imieniu marszałka.
Źródło: PAP