Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomoc publiczna udzielona przedsiębiorcom w 2022 roku. Jaki udział powiatów?

Pomoc publiczna udzielona przedsiębiorcom w 2022 roku. Jaki udział powiatów? fotolia.pl

Do Sejmu trafił raport Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczący pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom w 2022 r. Wśród opisywanych zagadnień są też dane dotyczące udziału powiatów w takich działaniach.

Jak wskazano w sprawozdaniu, pomocy publicznej (z wyłączeniem transportu) w 2022 roku udzieliło 408 podmiotów z ogólnej liczby ok. 5 tys. podmiotów uprawnionych do udzielania pomocy. Wśród jednostek samorządu terytorialnego pomocy publicznej udzieliło: wszystkie 16 województw, 7 spośród 314 powiatów i 176 spośród 2 477 gmin.

Według UOKiK, starostowie udzielali głównie pomocy na rekompensatę dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych (w sumie ponad 200 tysięcy złotych).

Przyjrzano się też wartości i formom pomocy stanowiącej rekompensatę z tytułu realizacji zadań publicznych w 2022 roku. Gminy i starostwa wydały na to w 2022 r. ponad 900 milionów złotych.

Natomiast jeśli chodzi o transport lądowy, pomoc w tym sektorze została udzielona głównie w formie rekompensaty za realizację usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym przez: prezydentów i burmistrzów miast, starostów powiatów, zarządy związków gmin i powiatów na kwotę 11 067,2 mln zł.

Urząd podsumował także pomoc kryzysową – związaną z sytuacją wywołaną wirusem Sars-CoV-2 oraz udzielaną w związku z agresją Rosji wobec Ukrainy. Według zebranych danych takiej pomocy udzieliło w 2022 r. 181 starostów. Wójtowie gmin, burmistrzowie i prezydenci miast, starostowie powiatów udzielili w roku 2022 łącznie covidowej pomocy kryzysowej o wartości 5,7 mln zł. Pomoc udzielona była w formach umorzeń opłat, rozłożeń na raty należnego podatku, odroczeń terminu płatności oraz dotacji lub innych bezzwrotnych świadczeń. Stanowiło to około 0,3  proc. ogólnej wartości publicznej pomocy kryzysowej covidowej w tamtym roku, ale już w latach 2020-2022 udział ten to sumarycznie ponad 16%.

Z pełnym raportem można zapoznać się pobierając go spod naszego artykułu.

Pon., 26 Lt. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński