Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego w dniu 31 stycznia br. zajął stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.
W przytoczonym dokumencie czytamy:
"Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego wyraża sprzeciw wobec przyjętego przez rząd projektu ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Nałożona na KGHM danina przyniesie negatywne skutki nie tylko dla Spółki, ale także dla wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska, bowiem zagrozi dobrej kondycji ekonomicznej tego regionu. KGHM jest największym pracodawcą w naszym województwie (zatrudnienie w Spółce wynosi ponad 18 tys. a w spółkach bezpośrednio współpracujących dalsze 14 tys. pracowników).
Bezpośrednią konsekwencją rozwiązań przyjętych w projekcie ustawy byłaby nierentowność działalności górniczej i hutniczej co najmniej w niektórych Oddziałach Spółki, co doprowadziłoby do ich zamknięcia i nie tylko redukcji zatrudnienia, ale także do bezpowrotnej utraty zasobów pozwalających w obecnych warunkach na ich eksploatację jeszcze przez dziesiątki lat.
W wieloletniej perspektywie podatek ten doprowadzi do istotnego zmniejszenia dochodowości spółki, pogorszenia jej zdolności inwestycyjnej, konieczności redukcji zatrudnienia, co w konsekwencji – wbrew twierdzeniom zawartym w uzasadnieniu do projektu ustawy – doprowadzi do zmniejszenia wpływów do budżetu państwa i budżetów samorządów lokalnych z tytułu podatków i opłat odprowadzanych KGHM i firmy współpracujące, a także zwiększeniem wydatków socjalnych w związku z niewątpliwym wzrostem bezrobocia w regionie.
Należy podkreślić, iż KGHM to przedsiębiorstwo, które może być wzorem dobrej współpracy z lokalnymi samorządami, dzięki czemu istotnie przyczynia się do rozwoju regionu i w konsekwencji w pełni zasługuje na miano firmy społecznie odpowiedzialnej. Skala obciążeń nałożonych na Spółkę powoduje, że potencjał KGHM w tym zakresie będzie musiał zostać ograniczony.
W dłuższej perspektywie wydobycie rudy miedzi i produkcja koncentratu w regionie może być wypierana przez bardziej konkurencyjny kosztowo koncentrat z importu.
KGHM stanie przed koniecznością zrewidowania w nowych warunkach ekonomicznych planów inwestycyjnych dotyczących wydobycia i wytwarzania miedzi ponieważ w wyniku wprowadzenia nowego podatku staną się nierentowne.
W szczególności zagrożona będzie realizacja inwestycji mających na celu przedłużenie okresu wydobycia rud miedzi w regionie Dolnego Śląska, w tym przede wszystkim w obszarze Bolesławca oraz Radwanic-Gaworzyc, co spowoduje brak dodatkowych dochodów i nowych miejsc pracy w regionie.
W konsekwencji, wbrew stanowisku wyrażonemu w uzasadnieniu do ustawy, wprowadzenie proponowanego podatku spowoduje spadek dochodów samorządów lokalnych, wzrost bezrobocia, wzrost wydatków na pomoc społeczną, a także realną możliwość wystąpienia niepokojów społecznych. W świetle negatywnych doświadczeń regionu wałbrzysko – noworudzkiego nie można dopuścić do ponownego ziszczenia się takiego samego scenariusza.
Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego stoi na stanowisku, że Skarb Państwa w sytuacjach kryzysowych ma prawo do stosowania nadzwyczajnych sposobów zasilania budżetu, dlatego też nie kwestionujemy samej zasadności wprowadzenia rozważanego podatku, jednak uważamy, że wprowadzenie go powinno opierać się o standardy światowe przyjęte dla sektora wydobywczego. Wprowadzenie podatku powinno być poprzedzone rzetelną i obiektywną analizą nie tylko krótkoterminowych wpływów budżetowych i skutków bezpośrednich, ale przede wszystkim skutków pośrednich dla samorządów, dla regionu i kraju. Należy faktycznie zweryfikować jak projektowana ustawa wpłynie na rynek pracy, uczelnie wyższe, z którymi KGHM współpracuje, kondycję firm kooperujących z KGHM. Końcowo, co nie jest bez znaczenia, należy zweryfikować jak projektowana ustawa wpłynie na poziom zaufania do stabilności porządku prawnego w Polsce, który jest istotnym czynnikiem branym pod uwagę przez inwestorów zagranicznych przy wyborze miejsca lokalizacji inwestycji. Z tej perspektywy decyzja o pośpiesznym trybie wprowadzania nowego obciążenia o takiej skali jest istotnym obciążeniem dla podejmowanych przez samorządy wysiłków zmierzających do przekonania potencjalnych inwestorów do lokalizacji inwestycji w poszczególnych regionach naszego kraju.
Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego postuluje zatem, aby decyzję o ostatecznym kształcie ustawy poprzedzić analizą spełniającą powyższe standardy. Z uwagi na fakt, iż niekorzystne skutki ustawy mogą ujawniać się także w dłuższej perspektywie czasowej, Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego wnosi także o wpisanie do ustawy obowiązku corocznego monitorowania skutków bezpośrednich i pośrednich działania zapisów ustawy i konieczności zmiany, gdy zagrażają one prawidłowemu funkcjonowaniu i rozwojowi KGHM lub regionu dolnośląskiego.
Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego
Starosta Bolesławiecki
/-/ Cezary Przybylski "