Przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego nie przewidują potwierdzenia odbioru korespondencji poprzez złożenie tuszowego odcisku palca – uznał WSA w Gliwicach.
Zgodnie z art. 79 Kodeksu cywilnego, osoba niemogąca pisać może złożyć oświadczenie woli w formie pisemnej w ten sposób, że uczyni na dokumencie tuszowy odcisk palca, a obok tego odcisku osoba przez nią upoważniona wypisze jej imię i nazwisko oraz złoży swój podpis, albo w ten sposób, że zamiast składającego oświadczenie podpisze się osoba przez niego upoważniona, a jej podpis będzie poświadczony przez notariusza, wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa z zaznaczeniem, że został złożony na życzenie osoby niemogącej pisać.
Według WSA w Gliwicach przywołany przepis Kodeksu cywilnego nie znajduje zastosowania do potwierdzania odbioru pisma w postępowaniu administracyjnym. Zasady potwierdzania odbioru takich pism reguluje art. 46 § 1 i § 2 kpa, przy czym potwierdzenie odbioru dokonywane w trybie art. 46 § 2 kpa powinno zostać dokonane w ten sposób, że doręczający pismo winien ustalić czy strona postępowania uchyla się od potwierdzenia odbioru, czy też nie może tego uczynić i kolejno samodzielnie stwierdzić datę doręczenia w sposób rzeczywisty oraz wskazać osobę, która odebrała pismo i przyczynę braku jej podpisu.
Doręczenie pisma (decyzji) niezgodnie z przepisami kpa (w tym w trybie „tuszowego odcisku palca”, o którym mowa w art. 79 Kodeksu cywilnego) jest pozbawione znaczenia prawnego i prowadzi do stwierdzenia, że do doręczenia w ogóle nie doszło.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 16.11.2023 r., sygn. akt II SA/Gl 1373/23, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl