Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Life +. Nieodliczalny VAT i wynagrodzenie stałego personelu będzie kosztem niekwalifikowanym?

Life +. Nieodliczalny VAT i wynagrodzenie stałego personelu będzie kosztem niekwalifikowanym? fotolia.pl

Po opublikowaniu przez Komisję Europejską szczegółowych propozycji, dotyczących funduszu LIFE w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020 r., głos w tej sprawie zabrały organizacje pozarządowe.

Zgodne stanowiska w tej sprawie ogłosiły BirdLife, WWF, EEB, CEEWeb, wnioskując o rezygnację z pomysłu Komisji Europejskiej, by nieodliczalny VAT i wynagrodzenie stałego personelu były traktowane jako koszt niekwalifikowany. Zdaniem tych organizacji, gdyby takie regulacje wprowadzono w obecnej perspektywie finansowej, większość dotychczasowych projektów LIFE nie mogłaby zostać zrealizowana.

Postulatem NGO jest także zwiększenie samego budżetu LIFE, jak i środków zagwarantowanych w ramach LIFE na ochronę przyrody. Wątpliwości budzi też idea, by znaczna część funduszy LIFE była przeznaczana na tzw. "projekty zintegrowane" - realizujące strategiczne obowiązki państw członkowskich, kosztem dotychczasowego "europejskiego konkursu projektów".

W imieniu i z upoważnienia wszystkich dotychczasowych polskich pozarządowych beneficjentów LIFE analogiczny list do Ministra Środowiska, sugerujący stanowisko podczas obrad Grupy Roboczej przy Radzie Środowiskowej UE, przesłało Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Źródło: www.kp.org.pl / NFOŚiGW

Przypominamy, że Związek Powiatów Polskich wspólnie z Instytutem na rzecz Ekorozwoju i Community Energy Plus, realizuje projekt Dobry Klimat dla Powiatów, którego celem jest aktywne zaangażowanie polskich samorządów w działania prowadzące do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz umożliwiające lepsze przystosowanie się do zmieniającego się klimatu. Realizowane działania to, m.in.: organizacja publicznych debat, tworzenie sieci lokalnych liderów, przygotowywanie filmów, podręczników ochrony klimatu oraz licznych materiałów informacyjnych. Więcej na stronach www.zpp.pl w zakładce Dobry Klimat dla Powiatów.

Sob., 11 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka