Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy nie marnują - opublikowano Poradnik dla Rad Działalności Pożytku Publicznego

Samorządy nie marnują - opublikowano Poradnik dla Rad Działalności Pożytku Publicznego fotolia.pl

Marnowanie żywności jest wielkim problemem, z którego skali i znaczenia wciąż zbyt mało osób zdaje sobie sprawę. Dlatego też Federacja Polskich Banków Żywności przygotowała "Poradnik dla Rad Działalności Pożytku Publicznego" dotyczący ograniczenia marnowania żywności. Publikacja ta została opracowana w ramach projektu "Samorządy nie marnują".

Jak czytamy w Poradniku marnowanie żywności jest problemem o skali globalnej, ale jego rozwiązanie wymaga zaangażowania na bardzo lokalnym poziomie, skoro większość żywności marnują konsumenci w swoich domach.

System przeciwdziałania marnowaniu żywności w Polsce opiera się w większości na organizacjach społecznych. Z jednej strony edukują one konsumentów, kształtują odpowiedzialne postawy konsumpcyjne u dzieci i dorosłych (żeby ludzie nie marnowali żywności), z drugiej zaś prowadzą zakrojone na bardzo szeroką skalę działania ratujące żywność przed zmarnowaniem (żeby dobra żywność nie trafiała na śmietnik lub do przetworzenia na gaz, tylko docierała do ludzi w potrzebie).

Jak zauważają autorzy, niektóre samorządy terytorialne wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi coraz częściej podejmują temat przeciwdziałania marnowaniu żywności. Robią to na różne sposoby, najczęściej w ramach współpracy międzysektorowej jednostek samorządu terytorialnego i trzeciego sektora. Niestety jednostki samorządowe podejmujące w Polsce ten temat są wciąż w awangardzie. Nie ulega jednak wątpliwości, że świadomość problemu i potrzeba pilnej interwencji staje się w środowisku samorządowców coraz większa.

Jak czytamy dalej współpraca między samorządami a organizacjami pozarządowymi stanowi kluczowy element w walce z problemem marnowania żywności w Polsce. Dzięki połączeniu kompetencji, doświadczenia, zasobów, znajomości środowisk lokalnych i ogromnej sprawczości obydwu tych sektorów możliwe jest zarówno zmienianie postaw mieszkanek i mieszkańców skutkujących marnotrawstwem, jak i efektywne ratowanie żywności przed przekształceniem jej w odpady.

Z pełną treścią Poradnika można zapoznać się poniżej.

Załączniki:
Pobierz ten plik (Podręcznik dla RDPP.pdf)Podręcznik dla RDPP.pdf446 kB
Wt., 12 Gr. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska