Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Wejherowski - niezwykły region

Warto zobaczyć: Powiat Wejherowski - niezwykły region fot. Archiwum Powiatu Wejherowskiego

Powiat Wejherowski to miejsce o bogatej historii, które zachwyca zarówno krajobrazami, pięknymi jeziorami, lasami jak i unikalnymi zabytkami. Obszar zamieszkują m.in. Kaszubi, ludzie gościnni, uczynni i przywiązani do swojej tradycji, kultury i języka, stąd kultura kaszubska jest tu ciągle żywa, a język kaszubski obecny w życiu publicznym całego regionu.

Wizytówką ziem jest ponad 370-letnia Kalwaria Wejherowska, która jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych Pomorza oraz najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem na ziemi kaszubskiej. Każdego roku przyciąga rzesze pielgrzymów, którzy uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, inscenizacjach Męki Pańskiej i odpustach, podczas których można spotkać się z unikalnym kaszubskim zwyczajem, nieznanym w innych regionach Polski – tańcem feretronów, czyli świętych obrazów.

Na terenie powiatu znajdziemy także wiele zabytków architektury sakralnej oraz liczne, urokliwe dworki i pałace, które tworzą „Szlak Dworów i Pałaców Północnych Kaszub”. Obiekty te urzekają swoją architekturą i otoczeniem, bo niemal każdy posiada pięknie odrestaurowany park oraz historią, która świadczy o bogatej przeszłości Ziemi Wejherowskiej. Jednym z cennych zabytków na szlaku jest XIX-wieczny Pałac Przebendowskich i Keyserlingków w Wejherowie, w którym od 1995 r. znajduje się siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Placówka jest znaczącym, współczesnym ośrodkiem kultury i nauki kaszubskiej. Dumą obiektu są zgromadzone przez lata bezcenne zabytki piśmiennictwa i muzyki, w tym starodruki, których niejednokrotnie nie zobaczymy w innych instytucjach. Wśród bogatych zbiorów bibliotecznych znajdziemy cenne zabytki kultury kaszubskiej, w tym pierwodruki i wydania kaszubskich utworów literackich, pierwsze opracowania naukowe w języku kaszubskim, tłumaczenia tekstów religijnych, w tym fragmentów Pisma Świętego. Nie do przecenienia są także liczne spuścizny po pisarzach, kompozytorach, folklorystach i działaczach kaszubskich, np. po Aleksandrze Majkowskim, Janie Rompskim, Franciszku Fenikowskim czy Julianie Rydzkowskim. Odbywają się tutaj konferencje naukowe, spotkania z wybitnymi pisarzami, promocje książek, konkursy, koncerty, a także wernisaże twórców z regionu. Obok muzeum znajduje się oddana w 2020 r. Książnica prof. Gerarda Labudy. Biblioteka upamiętnia postać wybitnego Kaszuby, historyka, mediewisty i Honorowego Obywatela Powiatu Wejherowskiego, który zostawił po sobie bogatą spuściznę. W podarowanych zbiorach znalazło się ponad 26 tys. publikacji, bogate archiwum oraz liczne pamiątki rodzinne. Placówka pełni rolę wielofunkcyjnego ośrodka naukowego, kulturalnego i edukacyjnego, który stanowi centrum upowszechniania wiedzy i informacji na temat kultury, tradycji i historii Kaszub i Pomorza.

Wycieczkę po powiecie warto rozpocząć od Wejherowa, które zachwyca turystów rynkiem, zabytkową starówką oraz nowoczesną Filharmonią Kaszubską. Spacerując po Grodzie Wejhera nie można zapomnieć o Parku Miejskim im. Aleksandra Majkowskiego. To idealne miejsce do wypoczynku i rozrywki dla całej rodziny. Oprócz cieszących oko zielonych alejek, znajdziemy tu plac zabaw dla dzieci, trasy nordic walking, szlak pieszy PTTK, ścieżkę edukacyjną oraz ścieżkę zdrowia z urządzeniami fitness. Do Parku warto zajrzeć także wieczorem, aby zobaczyć pięknie podświetloną fontannę.

Region obfituje także w obiekty unikalne. Na Ziemi Wejherowskiej mieści się największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa „Żarnowiec”. Niedaleko elektrowni, w Gniewinie, znajduje się Kompleks Turystyczno-Rekreacyjny „Kaszubskie Oko” z wysoką wieżą, z której przy dobrej widoczności widać Morze Bałtyckie oraz morenowe wzgórza Jeziora Żarnowieckiego. Na wysokiej, zalesionej wydmie, 1000 m od linii brzegowej usytuowana jest jedna z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu latarnia morska Stilo.

Turyści odwiedzający powiat mogą wybrać się również do Aquaparku mieszczącego się w Redzie. Otwarty w 2016 r. kompleks należy do największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Ten niezwykły obiekt to idealne miejsce na wyprawę z całą rodziną, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jednak największą atrakcją są rekiny, od których goście Aquaparku oddzieleni są tylko warstwą cienkiej szyby. Zjeżdżalnia Shark Slide – o długości 60 metrów poprowadzi nas podświetlonym tunelem przez rajskie akwarium, w którym pływają jedne z najgroźniejszych drapieżników świata. Porządny zastrzyk adrenaliny zapewni fanom ekstremalnych doznań zjeżdżalnia – Ultra Speed, która przez około sześć metrów wiedzie niemal pionowo w dół.

Pasjonaci historii i miłośnicy militariów powinni odwiedzić również Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” oraz Muzeum Saperskie „Explosive” w Dąbrówce. Ci natomiast, którzy doceniają piękno natury i bogactwo przyrody, powinni odpocząć nad jednym z malowniczych kaszubskich jezior oraz na plażach w Gminie Choczewo.

Region słynie także z niespotykanej gdzie indziej kuchni. Kaszubskie potrawy cechuje przede wszystkim prostota i niezwykła kompozycja smaków. Dania przyrządzane są z produktów lokalnych, właściwych dla danej pory roku. W menu goście znajdą zatem szeroki wybór dań ze śledzi, węgorzy, szprotów i dorszy, które przygotowuje się na wiele różnych sposobów. Podaje się je smażone, duszone, pieczone, wędzone, w zalewie lub w galarecie. Najpopularniejszy jest jednak śledź po kaszubsku z cebulą i pomidorami. Wiele z tych potraw wpisanych jest od wielu lat na listę potraw tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W wykazie znajdują się wyłącznie produkty stanowiące element dziedzictwa kulturowego regionu, które wytwarzane są tradycyjnymi metodami wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat, m.in. kaczka po pomorsku, pasztet z pomuchla, kaszubski kuch marchewny czy śledź solony z beczki w zalewie słodko-kwaśnej.

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia pięknej Ziemi Wejherowskiej, gdzie tradycja przeplata się z nowoczesnością – mówi Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

         

Źródło: Powiat Wejherowski, fot. Archiwum Powiatu Wejherowskiego

Śr., 8 Lst. 2023 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska