Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent lubelski w sprawie sądów rejonowych

Konwent lubelski w sprawie sądów rejonowych fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego przyjął stanowisko w sprawie zamiaru likwidacji niektórych sądów rejonowych na terenie województwa lubelskiego

W przytoczonym stanowisku, Starostowie negatywnie oceniają plan reorganizacji sądów rejonowych na terenie województwa lubelskiego, a zawartego w projekcie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, utworzenia zamiejscowych wydziałów w niektórych sądach rejonowych oraz zmiany rozporządzenia w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości.

Podstawą projektu reorganizacji jest przyjęcie, że sądy rejonowe o obsadzie do 14 etatów sędziowskich są jednostkami nieefektywnymi pod względem orzecznictwa i nieekonomicznymi. Zdaniem samorządowców: "(..) to założenie nie zostało uzasadnione, a nietrudno znaleźć przykłady podważające uznanie go za regułę. Brak jest analizy efektów ekonomicznych likwidacji. Nie wzięto pod uwagę licznych uwarunkowań funkcjonalnych i społecznych funkcjonowania sądów rejonowych". Dodatkowo Starostowie podnoszą, że "Zniesienie sądów nie wpłynie na znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania sądownictwa, wydłuży oczekiwanie na orzeczenia i ich skuteczną egzekucję. Przyczyni się natomiast do większego obłożenia sądów, do których sprawy zostaną przekazane."

Starostowie informują także, że działania jednostek samorządu zmierzały od dawna do dostosowania struktury sądów do podziału terytorialnego państwa. Poczyniono w tym celu liczne nakłady finansowe i rzeczowe. Niejedna gmina czy powiat przekazywały nieruchomości i finansowały remonty sądów czy też innych jednostek wymiaru sprawiedliwości. "Obecne działania podważają nasze osiągnięcia i pomniejszają bazę instytucjonalną powiatów objętych reorganizacją. Nie należy zapominać, że rzekomo bezpieczne i korzystne dla mieszkańców rozwiązanie w postaci utworzenia wydziałów zamiejscowych, może być tylko rozwiązaniem czasowym. Nie tak dawno zlikwidowano jednostki zamiejscowe sądów rejonowych w Bychawie, Łęcznej i Parczewie. Powiaty pozbawione jednostek wymiaru sprawiedliwości i administracji publicznej stracą rację bytu" - podnoszą samorządowcy.

"Skarb Państwa w ostatnich latach modernizował obiekty sądów, w tym tych obecnie przeznaczonych do likwidacji. Czy przygotowując plan likwidacji sądów uwzględniono marnotrawstwo środków przeznaczonych na poprawę ich funkcjonowania?" - dodają.

Na zakończenie samorządowych podkreślją, że "Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia każdemu obywatelowi prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez niezależny i niezawisły sąd. Ograniczając dostęp do wymiaru sprawiedliwości narusza się te uprawnienia."

Dlatego też Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego zaapelował do Ministra Sprawiedliwości o wstrzymanie rozwiązań przewidzianych w projekcie rozporządzenia w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, utworzenia zamiejscowych wydziałów w niektórych sądach rejonowych oraz zmiany rozporządzenia w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości.

Sob., 4 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka