Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W numerze 21. dwutygodnika WSPÓLNOTA...

W numerze 21. dwutygodnika WSPÓLNOTA... .

Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA to wiodący dwutygodnik w Polsce, dedykowany zagadnieniom związanym z samorządami terytorialnymi. Od 1990 roku dostarcza specjalistyczną wiedzę we współpracy z czołowymi ekspertami oraz doświadczonymi samorządowcami. Pismo skierowane jest przede wszystkim do pracowników urzędów, radnych oraz partnerów sektora samorządowego. 21 października ukaże się najnowszy numer czasopisma WSPÓLNOTA, w którym znajdą Państwo między innymi:

Będzie nas coraz mniej. 30 milionów – tylu będzie mieszkańców Polski w 2060 roku według prognozy uznanej przez GUS za najbardziej prawdopodobną. Wariant wysoki mówi o blisko 35 mln, zaś niski – o niespełna 27 mln. Stracą wszystkie województwa i ponad 90 procent powiatów.

Ochrona prawna funkcjonariuszy publicznych – pracowników JST. W dużym, przekrojowym artykule omawiamy rodzaje przestępstw, które mogą dotknąć pracowników samorządowych, a także możliwości występowania z powództwem cywilnym przeciwko sprawcom. 

Wsparcie kompetencji cyfrowych nauczycieli i uczniów. Trwa przekazywanie laptopów dla czwartoklasistów – najpierw gminom, w dalszej kolejności uczniom, a właściwie ich rodzicom. Nie brakuje wątpliwości prawnych. Podpowiadamy najlepsze rozwiązania.

Europejski Tydzień Regionów i Miast. W drugim tygodniu października Bruksela stała się po raz 21. stolicą samorządów. W Europejskim Tygodniu Regionów i Miast wzięło udział 10 tys. uczestników z całej Unii.

Mieszkańcy nie chcą dużej fermy drobiu. Czy gmina dysponuje instrumentami prawnymi, aby nie dopuścić do lokalizacji kontrowersyjnej i niechcianej przez lokalną społeczność inwestycji, pytamy Jerzego Wasiluka, wójta gminy Czeremcha.

Oświadczenie majątkowe. Jak je wypełnić, jak zweryfikować? W numerze 19 „Wspólnoty” wyjaśniliśmy, kto i kiedy jest zobowiązany do złożenia oświadczenia majątkowego. Teraz tłumaczymy, jak je wypełnić.

Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków. Podstawowy obowiązek organu wykonawczego gminy dotyczy przyjmowania zgłoszeń wystąpienia gatunku inwazyjnego na jej terenie. Co jeszcze musi zrobić wójt, burmistrz, prezydent miasta?

Głosowanie częścią udziału. Waga głosu oddanego przez właściciela lokalu na uchwałę wspólnoty mieszkaniowej jest wprost proporcjonalna do jego udziału w nieruchomości wspólnej. Ustawa o własności lokali oraz kodeks cywilny uwzględniają jednak wyjątki od tej reguły.

Konserwator zabytków może dotkliwie ukarać właściciela budynku. – Mieliśmy przypadek, że na fasadzie budynku z XVI wieku wywiercono otwory pod wentylatory – bez naszej zgody. Firma administrująca budynkiem stwierdziła, że z pracami nie ma nic wspólnego. Mieliśmy więc prawo ukarać wspólnotę mieszkaniową – mówi Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków.

Metropolia inwestuje w velostrady. Budowa ponad 120 km szybkich dróg rowerowych oraz stworzenie sieci wypożyczalni 7 tys. rowerów miejskich to jedne z kluczowych projektów transportowych, które realizuje GZM.

Wyjątkowe spotkanie samorządowe. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach kolejny raz gościło uczestników Samorządowego Forum Kapitału i Finansów. 11 i 12 października odbyła się 21. edycja imprezy. 

Proponuję samorządowcom: poznajmy się. Przystąpienie do TUW PZUW, poza symbolicznym wpisowym, nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje. Można nie podpisać umowy, jeśli nie spełni oczekiwań, można też zrezygnować z naszych usług na przykład po roku – mówi w dużym wywiadzie Rafał Kiliński, prezes TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych.


We WSPÓLNOCIE znajdą Państwo pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych, skupiamy się na aspektach ekonomiczno-finansowych, poruszamy tematy ustroju samorządu, finansowania i organizacji oświaty, zagadnień dotyczących gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa oraz ekologii czy innowacji w samorządach. Publikujemy artykuły, które pomagają  czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem aktualnej linii orzeczniczej i unikać błędów nierzadko skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi. WSPÓLNOTA w każdym wydaniu prezentuje liczne opinie i doświadczenia samorządowców z różnych jednostek ukazując, na jakie problemy natrafiają oni w swej codziennej pracy oraz jak sobie z nimi radzą.

https://wspolnota.org.pl

Śr., 18 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: