Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W numerze 18. dwutygodnika WSPÓLNOTA

W numerze 18. dwutygodnika WSPÓLNOTA .

Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA to wiodący dwutygodnik w Polsce, dedykowany zagadnieniom związanym z samorządami terytorialnymi. Od 1990 roku dostarcza specjalistyczną wiedzę we współpracy z czołowymi ekspertami oraz doświadczonymi samorządowcami. Pismo skierowane jest przede wszystkim do pracowników urzędów, radnych oraz partnerów sektora samorządowego. 9 września ukaże się najnowszy numer czasopisma WSPÓLNOTA, w którym znajdą Państwo między innymi:

Prace w KWRiST to wiosłowanie bez sterowania – mówi Remigiusz Górniak, wiceprezes Związku Samorządów Polskich i wiceburmistrz Sulejówka, w dużym wywiadzie dla „Wspólnoty”. – Uczestnicząc jako gość w wielu posiedzeniach Komisji Wspólnej miałem wrażenie, że to maszynka do rutynowego opiniowania gotowych propozycji, która nie ma realnego wpływu na kierunek, w jakim podążają sprawy samorządowe.

Dramatyczny brak nauczycieli. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego w całej Polsce było od 24 do 28 tysięcy wakatów nauczycielskich – alarmuje Związek Miast Polskich.

Czy wójtowie i radni stracą mieszkania komunalne? Dużo zamieszania wprowadził ustawodawca wpisując do ustawy o samorządzie gminnym art. 24fa, mający przeciwdziałać nadużyciom związanym z wykorzystywaniem pełnionych funkcji do uprzywilejowanego dostępu do zasobów mieszkalnictwa komunalnego oraz z budownictwa społecznego.

Jak wygrać wybory. O tajniki skutecznej kampanii pytamy dr. Sergiusza Trzeciaka, autora książki „Drzewo kampanii wyborczej 2.0”, specjalistę ds. marketingu politycznego.

Rozmowy z mieszkańcami na odległość. Co zrobić, aby skutecznie wykorzystać nowe technologie w samorządach? Jak wybrać dobrą platformę do konsultacji? 
Miasta grają w zielone. Myślenie o miastach „w kolorze zielonym” do niedawna uznawane było za mało istotne. Dziś narracja o wyzwaniach, przed którymi miasta, w końcu zyskuje realny wydźwięk w przestrzeni medialnej, a także aprobatę większości mieszkańców – pisze w dużym artykule Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Problemy samorządów z niejasnymi przepisami. Omawia je Krajowa Rada RIO w sprawozdaniu za 2022 rok. Opisom towarzyszą konkretne propozycje zmian przepisów, które usprawniłyby wykonywanie zadań publicznych i pozwoliły bardziej efektywnie wykorzystywać środki budżetowe.

Prowadzenie gospodarki finansowej w perspektywie 2021–2027. Część II. Opisujemy, na co zwrócić uwagę w praktyce planowania projektów, w których dojdzie do wydatkowania pieniędzy pochodzących zarówno z funduszy europejskich, jak i krajowych.

Reforma planistyczna bolączką samorządów i inwestorów. Gdy nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, wielka reforma planistyczna stanie się faktem. 

Wybieramy radę seniorów. To może być ważny organ pomocniczy władz samorządowych. Na jakich zasadach należy dokonać wyboru członków?
Godziny nadliczbowe. Przepisy określające pracę w godzinach nadliczbowych dla pracowników samorządowych różnią się od tych określonych w kodeksie pracy. Z jednej strony pracodawca samorządowy ma większą możliwość polecenia pracy w takich godzinach, z drugiej pracownicy nie otrzymają za nią dodatkowego wynagrodzenia.

Kto pokieruje gminą w trakcie tymczasowego aresztowania wójta? Ciekawe case study –w gminie w poprzedniej kadencji wójt powołał zastępcę i ten przejął jego obowiązki w czasie tymczasowego aresztowania. W 2018 roku aresztowany wójt znów wygrał wybory, ale nie złożył ślubowania, w efekcie jego zadania przejęła osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów. Czy słusznie?

Gminne przepisy porządkowe. Organy gminy zostały przez ustawodawcę wyposażone w kompetencję do ustanawiania przepisów obowiązujących tylko na terenie danej gminy. JST korzystają ze swoich uprawnień, ale nie zawsze prawidłowo.

Podział nieruchomości służący realizacji roszczeń do jej części. Omawiamy wątpliwości związane z art. 95 pkt 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami, na które wskazuje orzecznictwo sądów administracyjnych.

Pełne odliczenie VAT od inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych. NSA wydał przełomowy wyrok w sprawie możliwości pełnego odliczenia VAT od wydatków na gminne wodociągi i kanalizacje. Jest on bardzo ważny dla samorządów. 

Ogłoszenie o wykonaniu umowy. W ostatniej, dużej nowelizacji prawa zamówień publicznych ustawodawca wprowadził obowiązek publikacji ogłoszenia o wykonaniu umowy w BZP. Jest sporo wątpliwości, jak w praktyce powinien wyglądać ten proces.

Rekord goni rekord. Zarząd katowickiego portu lotniczego nie ma wątpliwości, że przed lotniskiem rysuje się świetlana przyszłość, a Pyrzowice stają coraz popularniejsze wśród pasażerów.

Wolnoć Tomku nad jeziorem. Właściciele terenów przylegających do wód publicznych nie respektują zakazu grodzenia dostępu do linii brzegowej, a Wody Polskie nieskutecznie ten zakaz egzekwują – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.


We WSPÓLNOCIE znajdą Państwo pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych, skupiamy się na aspektach ekonomiczno-finansowych, poruszamy tematy ustroju samorządu, finansowania i organizacji oświaty, zagadnień dotyczących gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa oraz ekologii czy innowacji w samorządach. Publikujemy artykuły, które pomagają  czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem aktualnej linii orzeczniczej i unikać błędów nierzadko skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi. WSPÓLNOTA w każdym wydaniu prezentuje liczne opinie i doświadczenia samorządowców z różnych jednostek ukazując, na jakie problemy natrafiają oni w swej codziennej pracy oraz jak sobie z nimi radzą. 

https://wspolnota.org.pl

Śr., 6 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: