Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ochrona danych osobowych w kampanii wyborczej – poradnik UODO

Ochrona danych osobowych w kampanii wyborczej – poradnik UODO fotolia.pl

Urząd Ochrony Danych Osobowych zaktualizował i udostępnił poradnik pt. „Ochrona danych osobowych w kampanii wyborczej”. Dowiemy się z niego m.in. jak zapobiec występowaniu nieprawidłowości i naruszeń związanych z przetwarzaniem danych osobowych w kampanii wyborczej.

Prezes UODO zwraca uwagę, że wybory to święto demokracji i ważne jest, aby zarówno podczas przygotowywania się do nich, jak i w ich trakcie, szanować prawo do prywatności. Komitety wyborcze oraz inne podmioty zaangażowane w kampanię wyborczą muszą przestrzegać nie tylko przepisów bezpośrednio regulujących jej przebieg, ale również przepisów o ochronie danych osobowych.

Aby pomóc wszystkim zainteresowanym w przestrzeganiu przepisów UODO przygotowało wspomniany wcześniej poradnik. W ocenie organu nadzorczego ma to tym większe znaczenie, że przepisy regulujące przebieg wyborów w ograniczonym zakresie odnoszą się do kwestii związanych z ochroną danych osobowych.

W poradniku omówiono takie kwestie, jak:

  • akty prawne regulujące przebieg wyborów, w sposób szczególny akcentując kwestie związane z przetwarzaniem danych osobowych wyborców,
  • zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych w procesie wyborczym,
  • obwiązki administratora, administracji wyborczej i komitetów wyborczych,
  • prawa wyborców i innych osób, których dane są przetwarzane.

W publikacji znajdują się m.in. wskazówki z zakresu realizacji obowiązku informacyjnego, prowadzenia dokumentacji przetwarzania danych, zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych organowi nadzorczemu czy wyznaczanie inspektora ochrony danych (IOD).

Ważną funkcją poradnika jest również przybliżenie obywatelom ich praw w zakresie ochrony danych osobowych w kontekście aktualnych przepisów prawa wyborczego.

Odrębną część publikacji stanowią odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania odnośnie do tematu głównego poradnika.

Poradnik jest dostępny do pobrania pod linkiem: https://uodo.gov.pl/pl/file/4400.

Źródło: UODO

Śr., 23 Sp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła