Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Sprzedaż alkoholu przez Internet a cofnięcie zezwolenia

Z wokandy. Sprzedaż alkoholu przez Internet a cofnięcie zezwolenia fot.pixabay

Sprzedaż napojów alkoholowych przez Internet, przy jednoczesnym spełnieniu określonych warunków prawnych, nie stanowi wystarczającej podstawy do cofnięcia przedsiębiorcy zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży z powodu wypełnienia w takim przypadku przesłanki wskazanej w art. 18 ust. 10 pkt 2 ustawy z 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, tj. nieprzestrzegania przez przedsiębiorcę określonych w ustawie warunków sprzedaży napojów alkoholowych.

W rozpoznawanej sprawie organy orzekające obu instancji uznały, że skarżąca naruszyła warunki określone w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a mianowicie określony w art. 18 ust. 7 pkt 6 ustawy nakaz wykonywania działalności gospodarczej w zakresie objętym zezwoleniem tylko przez przedsiębiorcę oznaczonego w tym zezwoleniu i wyłącznie w miejscu wymienionym w zezwoleniu, poprzez umożliwienie sprzedaży napojów alkoholowych poprzez Internet z możliwością ich dostawy do klienta i odbioru poza wskazanym w zezwoleniu punkcie sprzedaży, co - w ocenie organów - prowadziło do wniosku, że sprzedaż napojów alkoholowych odbywała się poza wyznaczonym punktem sprzedaży detalicznej, a co z kolei wskazywało na naruszenie warunków wydanego zezwolenia.

Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych ma być prowadzona tylko we wskazanych punktach sprzedaży przez podmiot, któremu uprzednio właściwy organ udzielił stosownego zezwolenia. Wynika to również i z wykładni celowościowej.

Nie można zatem przyjąć, że skoro ustawodawca w treści ustawy nie przewidział (wprost) formy sprzedaży przez Internet to oznacza to, iż taka forma jest zakazana na gruncie tej ustawy. Jasne jest bowiem, że żadnej formy sprzedaży ustawodawca nie uregulował w ustawie, a jedynie określił we wskazanym powyżej przepisie art. 18 ust. 7 pkt 6, że sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży ma się odbywać w stricte wyliczonych punktach sprzedaży. Zwrócić należy uwagę, że czym innym jest bowiem określenie formy czynności cywilnoprawnej, a czym innym jest, czy czynność ta dochodzi do skutku, a więc jest realizowana w określonym punkcie sprzedaży detalicznej alkoholu. I to właśnie ta okoliczność w istocie pozostaje kluczowa dla rozstrzygnięcia w niniejszym przypadku.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 czerwca 2023 r., sygn. III SA/Gd 117/23

Źródło: CBOSA 

Śr., 26 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek