16 czerwca w Orientarium w Łodzi odbyła się konferencja „Potrzebne zmiany w samorządzie lokalnym a bieżące wyzwania samorządu w Polsce”. W gronie uczestników konferencji rozmawiano o najważniejszych tematach dotyczących polskiego samorządu terytorialnego. Związek Powiatów Polskich był partnerem tej konferencji.
Witając gości prof. Tadeusz Markowski przekazał na ręce przedstawicieli Miasta Łodzi apel ws. uhonorowania działalności prof. Regulskiego w tym mieście. - Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wierzymy w państwo scentralizowane czy zdecentralizowane? - powiedziała, rozpoczynająca naszą dyskusję prof. Beata Guziejewska z Uniwersytetu Łódzkiego.
Podczas I panelu pn. „Aktualna sytuacja i potrzeba zmian w samorządzie. Płaszczyzna ustrojowa” w imieniu Związku Powiatów Polskich głos zabrał Grzegorz Kubalski, zastępca Dyrektora Biura ZPP. Wraz z nim wystąpił Tomaszem Fijołek z Unii Metropolii Polskich oraz Andrzejem Porawski ze Związku Miast Polskich. Panel moderował dr hab. Mariusz Sokołowicz z Uniwersytetu Łódzkiego.
W II części: pn. „Potrzeba zmian w samorządzie. Wyniki badania nt. postrzegania samorządu przez obywateli” wyniki swoich badań i analiz zaprezentowali: dr hab. Mikołaj Lewicki, prof. dr hab. Marek S. Szczepański, prof. dr hab. Hubert Izdebski, dr hab. Jerzy Bartkowski, oraz dr Cezary Trutkowski, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.
Rekomendacje ekspertów dotyczące przemian w samorządzie zostały zebrane w publikacji „Potrzeba zmian w samorządzie terytorialnym” i zaprezentowane podczas konferencji. Publikacja ta jest pracą interdyscyplinarną – osiemnastu Autorów reprezentujących różne dziedziny wiedzy starało się możliwie rozszerzyć zakres debaty. Wszystko po to, by wypracować propozycje zmian, które będą odpowiadały na wyzwania współczesności.
Cała publikacja dostępna na stronie Wydawnictwo Naukowe Scholar.
W III części konferencji uczestnicy mogli wysłuchać debaty ekspertów na temat ładu przestrzennego. Podczas konferencji poznano również laureatów Nagrody imienia Jerzego Regulskiego, która łączy w sobie działalność na rzecz samorządności i dbałość o ład przestrzenny. W kategorii „Wzmacnianie samorządności terytorialnej” Nagrodę otrzymał Wojciech Bakun – Prezydent Miasta Przemyśla za organizację pomocy humanitarnej dla uchodźców wojennych z Ukrainy na terenie Miasta Przemyśl od pierwszego dnia agresji Federacji Rosyjskiej na suwerenne państwo ukraińskie.
Pełna lista laureatów Nagrody dostępna jest TUTAJ.