Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nieracjonalne obowiązki sprawozdawcze powiatu

Nieracjonalne obowiązki sprawozdawcze powiatu fot. KRiSfoto – Krzysztof Rafał Siekielski

Mimo tysięcy raportowanych przez samorządy danych, prawodawca co roku rozszerza obowiązek sprawozdawczy, często powodując że te same lub bardzo podobne dane przekazywane są wielokrotnie różnymi kanałami – zaznaczyli starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu w jednym ze stanowisk Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich. Jak dodają, absorbuje to pracowników samorządowych, którzy w tym czasie mogliby wykonywać inne obowiązki.

Nie sposób wymienić wszystkich sprawozdań, jakie jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne są zobowiązane w ciągu roku przygotować i przesłać do różnych organów i instytucji.

Od budżetu do ochrony środowiska

Obowiązek sprawozdawczy nałożony na powiaty rozciąga się na wiele dziedzin – od podstawowych dotyczących kwestii budżetowych przez kwestie budownictwa, kultury, gospodarki leśnej, pieczy zastępczej po ochrony zdrowia, ochronę środowiska i wiele innych.

Nowe obowiązki sprawozdawcze

Tylko w ubiegłym roku na samorządy został nałożony obowiązek sporządzania sprawozdań z realizacji programów ochrony powietrza, a w tym roku sprawozdań w zakresie gospodarki nieczystościami ciekłymi.

Tymczasem wiele z danych, które raportowane są przez powiaty w ramach statystyki publicznej, Główny Urząd Statystyczny mógłby pozyskiwać bezpośrednio z baz danych zasilanych przez samorządy, bez konieczności wypełniania odrębnych formularzy statystycznych. Dotyczy to np. Banku danych o lasach czy Rejestru Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych.

Apel z rozwiązaniem problemu

Nic więc dziwnego, że ZPP apeluje o racjonalizację obowiązków sprawozdawczych powiatów. Podaje też na to gotową receptę. Wystarczy bowiem:

  • uproszczenie i ograniczenie ilości sprawozdań, 
  • ujednolicenie sprawozdawczości samorządu i podległych mu jednostek organizacyjnych,
  • weryfikacja sprawozdań statystycznych i resortowych pod kątem powtarzalności danych,
  • stworzenie narzędzia teleinformatycznego, za pomocą którego Główny Urząd Statystyczny mógłby sam generować dane, które znajdują się w zasobach administracji publicznej.
Śr., 14 Czrw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka