Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Weź udział w bezpłatnej konferencji „Nauka jako remedium na dezinformację”

Weź udział w bezpłatnej konferencji „Nauka jako remedium na dezinformację” fotolia.pl

25 kwietnia br. o godzinie 10:00, rozpocznie się bezpłatna konferencja naukowa „Nauka jako remedium na dezinformację” w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”. Spotkanie skierowane jest do ekspertów ze środowisk naukowych, akademickich, medycznych, psychologii społecznej, nowoczesnych technologii w zakresie medycyny, mediów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką. 

Udział w wydarzeniu online nie wymaga wcześniejszej rejestracji, a zapis video na żywo dostępny będzie na stronie Projektu: www.medfake.pl 

Konferencja będzie stanowić́ interdyscyplinarną platformę̨ wymiany informacji, łączącą medycynę, psychologię społeczną oraz nowoczesne technologie. Podczas konferencji przedstawione zostaną wyniki badań w ramach zagadnień związanych z postawami wobec dezinformacji, medycznych fake newsów, potrzeb edukacyjnych w społeczeństwie i potencjalnych rozwiązań cyfrowych oraz prawnych.

Choroby zakaźne stanowią jedno z wielu wyzwań, z którymi mierzą się społeczeństwa na całym świecie. Szczepienia, stanowiące skuteczne narzędzie profilaktyki, stały się przedmiotem ataku, a naukowcy stali się obiektem hejtu. Jak dyskutować o zdrowiu? Co możemy zrobić by czuć się bezpieczni również w sieci? Czy nasze dane, w tym dane zdrowotne są chronione? Czy cyber-bezpieczeństwo możemy odnosić również do zdrowia? Budowanie zaufania do szczepień ochronnych jest procesem długotrwałym i wymagającym zaangażowania ze strony różnych grup społecznych. Wiele treści dostępnych w przestrzeni publicznej opartych jest na manipulacji informacyjnej, zorientowanej na wywołanie reakcji emocjonalnej i obniżeniu zaufania do medycyny. Jak budować i rozwijać prawidłowe zachowania zdrowotne oraz umiejętność identyfikacji i krytycznej oceny nieprawd medycznych? Jakie są narzędzia wpływu społecznego i na co pozwalają? Co mówią najnowsze badania na ten temat? Jak rozmawiać z osobami, które wahają się w kwestiach szczepień? Jak budować odporność na dezinformację medyczną? Co zmieniać w procedurach, a co w konwersacjach z pacjentami i młodymi rodzicami, aby zwiększać prawdo-podobieństwo ich racjonalnych zachowań? Na te inne pytania uczestnicy poszukają odpowiedzi podczas konferencji.

Organizatorami spotkania jest konsorcjum uczelni: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Uniwersytet SWPS, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Dziennik Warto Wiedzieć objął patronatem medialnym to wydarzenie.

Czw., 13 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska