Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy informacja o nagrodach przyznanych pracownikom starostwa jest informacją publiczną?

Czy informacja o nagrodach przyznanych pracownikom starostwa jest informacją publiczną? fotolia.pl

Tak. Natomiast sposób załatwienia sprawy zależy od tego czy osoba, o której informacja ma być udzielona jest osobą pełniącą funkcję publiczną i czy sama informacja ma związek z pełnieniem tej funkcji.

Przykład: X jest zatrudniony w domu pomocy społecznej prowadzonym przez jednostkę samorządu terytorialnego na stanowisku opiekuna (jest to stanowisko pracy zaliczane do kategorii stanowisk pomocniczych i obsługi). W przypadku wniosku o udzielenie informacji publicznej o wysokości nagrody przyznanej dla tej osoby taka informacja nie podlega udostępnieniu i powinna zostać wydana decyzja o odmowie udostępnienia informacji publicznej.

Dla porządku dodam, że w niektórych przypadkach w omawianym przykładzie może dojść do sytuacji, gdy informacja będzie podlegała udostępnieniu. Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli X jest jednocześnie radnym w jednostce samorządu terytorialnego prowadzącej dom pomocy społecznej, w której X jest zatrudniony.

W wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 30 czerwca 2020 r. sygn. II SA/Go 178/20 wskazano, że "zatrudnienie osób pełniących funkcje publiczne (radnych powiatu) przez jednostkę organizacyjną tego powiatu jest sprawą publiczną, to informacja o tym zatrudnieniu stanowi informację publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 u.d.i.p., a prawo do tej informacji nie podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej (…). W tej sytuacji informacja o wynagrodzeniu tego radnego stanowi podlegającą ujawnieniu informację publiczną niezależnie od tego, że dotyka także prywatności radnego" (źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl).

Czw., 4 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel