Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy wniosek o udostępnienie informacji publicznej podlega przekazaniu zgodnie z właściwością

Czy wniosek o udostępnienie informacji publicznej podlega przekazaniu zgodnie z właściwością fot.pixabay

Czy wniosek o udostępnienie informacji publicznej podlega przekazaniu zgodnie z właściwością? Np. Wnioskodawca zwraca się do wójta o informację publiczną o działce. Wójt przekazuje wniosek „zgodnie z właściwością” do starosty jako organu prowadzącego ewidencję gruntów i budynków. Jak ma postąpić starosta, gdy otrzyma wniosek o udostępnienie informacji publicznej przekazany przez inny organ „zgodnie z właściwością”?

Odpowiedź: Wniosek o udostępnienie informacji publicznej nie podlega przekazaniu zgodnie z właściwością. Poza przypadkami wskazanymi w ustawie do załatwiania spraw dot. wniosków o udzielenie informacji publicznej nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Organ, który otrzymał wniosek i nie jest w posiadaniu informacji powinien poinformować o tym wnioskującego. Z opisu stanu faktycznego nie wynika jaką informację o działce chciał otrzymać składający wnioskiem. Wójt powinien zatem przeanalizować, czy jest w stanie udzielić informacji w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Jeżeli nie dysponował posiadaną informacją powinien o tym poinformować stronę, z ewentualnym wskazaniem trybu postępowania i organu, w którym żądaną informację strona może otrzymać (wniosek art. 4 ust. 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej). Ustawa o dostępie do informacji publicznej nie określa trybu postępowania w przypadku otrzymania przez organ wniosku przekazanego przez inny organ, bo jak wspomniałam takiego trybu nie ma. Ponieważ starosta nie był adresatem wniosku, w stosunku od niego nie biegnie żaden termin na załatwienie sprawy. Starosta powinien zwrócić wniosek wójtowi z informacją, że w sprawie nie mają zastosowania przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.

Uwaga! Zasada „nie przekazywania wniosków o udzielenie informacji publicznej zgodnie z właściwością” nie dotyczy przypadku, gdy adresatem wniosku jest organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego i zachodzi konieczność wydania decyzji odmownej. W orzecznictwie dopuszcza się „przekazanie sprawy” do organu właściwego do wydania decyzji w jednostce samorządu terytorialnego. W wyroku NSA z 22 listopada 2013 r. sygn. I OSK 1695/13 wskazano, że cyt. „Naczelny Sąd Administracyjny nie podziela w tym zakresie stanowiska Sądu I instancji, iż Przewodniczący Rady powinien wydać decyzję na podstawie art. 16 powołanej ustawy o dostępie do informacji publicznej. Przede wszystkim Przewodniczący Rady nie ma kompetencji do wydania takiej decyzji, nie da się takiej kompetencji wywieźć z art. 19 ustawy o dostępie do informacji publicznej i art. 19 ust. 2 u.s.g. W takiej sytuacji przyjmując ogólną zasadę reprezentacji gminy na zewnątrz (art. 31 u.s.g.) powinien przekazać wniosek w tym zakresie wójtowi gminy, który jest organem właściwym do wydania decyzji na podstawie art. 16 powołanej ustawy. Przewodniczący oczywiście gdyby tych wątpliwości nie miał i uznał, iż żądane kserokopie pism stanowiące załącznik do protokołu obrad sesji rady podlegają udostępnieniu na podstawie art. 19 powołanej ustawy mógłby je udostępnić, jednakże wobec wątpliwości związanych z treścią art. 5 powołanej ustawy nie mógł wydać decyzji na podstawie art. 16 ww. ustawy, gdyż wykracza to poza jego kompetencje ustawowe, a ponadto nie jest on organem gminy.” (źródło: CBOSA).

Sob., 15 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel