Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA od 1990 roku w całości poświęcony jest problemom jednostek samorządu terytorialnego – dostarcza fachową wiedzę niezbędną urzędnikom w codziennej pracy. 8 kwietnia ukaże się kolejny numer WSPÓLNOTY, w którym znajdą Państwo m.in.:
Kontrowersyjna zmiana kodeksu wyborczego. 31 marca 2023 r. weszła w życie większość przepisów nowelizacji budzącej ogromne zastrzeżenia samorządowców, ekspertów i samych wyborców. Przedstawiamy najciekawsze opinie.
Najpierw był strach, dziś jest duma z farmy wiatrowej. Paweł Mikołajewski, burmistrz miasta i gminy Biały Bór, w dużym wywiadzie dla „Wspólnoty” opowiada o sąsiedztwie elektrowni wiatrowej. – Inwestor jest uczciwy wobec mieszkańców. Przeznaczył dla sołectw sąsiadujących z farmą ponad 3 mln zł na inwestycje celu publicznego. I co roku zasila nasz budżet wysokim podatkiem od nieruchomości.
System finansowania samorządów do rewizji. Potrzebujemy kompleksowej reformy systemu finansowania JST obejmującej, z jednej strony, wzmocnienie finansowe poprzez zwiększenie dochodów własnych, z drugiej – zawierającej poprawiony system wyrównawczy – pisze Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
10 najczęstszych błędów przy zmienianiu statutu sołectwa. Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym organizację i zakres działania jednostki pomocniczej określa rada gminy odrębnym statutem, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Temat wydaje się nieskomplikowany, ale w praktyce nastręcza wielu problemów.
Ciepło ucieka. Z marcowego raportu NIK wynika, że gminy nie mają docelowej wizji rynku ciepła, nie dbają o planowanie i rozwój efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych. Nie wypełniają nawet obowiązków wynikających z prawa energetycznego.
Jak przetrwać kontrolę NIK w urzędzie i spółce komunalnej. Zarządy spółek komunalnych, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą być przygotowani na niespodziewane wizyty. Wiele podmiotów chce zweryfikować czy środki publiczne wydawane są racjonalnie. W dużym artykule przyglądamy się kompetencjom kontrolerów NIK.
Granice wolności słowa w debacie publicznej. Samorządowcy powinni mieć grubszą skórę – odporność na krytykę, na którą wystawiają się kandydując i obejmując funkcje publiczne. Jednak debata musi mieć swoje granice i opierać się na faktach, nie zaś jedynie na gwałtownych emocjach – pisze Mateusz Cebula, radny Dębicy.
Co o nas wie sztuczna inteligencja? AI to jedna z najważniejszych technologii naszych czasów. Jest już wykorzystywana przez samorządy, czego przykładem są projekty realizowane przez krakowski magistrat. A co sztuczna inteligencja wie o samorządach? Sprawdził to, zadając jej różne pytania, Andrzej Sidor, główny analityk referatu ds. cyberbezpieczeństwa systemu informatycznego w Urzędzie Miasta Krakowa.
Zarządzanie obiektami publicznymi to zadanie interdyscyplinarne. Jednym z najważniejszych elementów zarządzania w administracji publicznej jest dbałość o powierzone mienie. Osobą odpowiedzialną w tym zakresie jest wójt, burmistrz, prezydent miasta – pisze Katarzyna Klimaszewska, dyrektor Centrum Sportu Raszyn.
Powstaną branżowe centra umiejętności. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło projekt nowelizacji prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Zamierza powołać branżowe centra umiejętności, wspierające współpracę między szkolnictwem zawodowym a biznesem.
Z widokiem na Pomnik Historii. Łódzka Spółka Infrastrukturalna wyłoniła wykonawcę generalnego remontu i przebudowy dawnego domu robotników fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej.
W Piśmie Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA zamieszczamy pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych, skupiamy się na aspektach ekonomiczno-finansowych, poruszamy tematy ustroju samorządu, finansowania i organizacji oświaty, zagadnień dotyczących gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa oraz ekologii czy innowacji w samorządach. Publikujemy artykuły, które pomagają czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem aktualnej linii orzeczniczej i unikać błędów nierzadko skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi. WSPÓLNOTA w każdym wydaniu prezentuje liczne opinie i doświadczenia samorządowców z różnych jednostek ukazując, na jakie problemy natrafiają oni w swej codziennej pracy oraz jak sobie z nimi radzą.