Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Apel o solidarność i wsparcie dla mniejszości polskiej na Białorusi w obliczu represji

Apel o solidarność i wsparcie dla mniejszości polskiej na Białorusi w obliczu represji fotolia.pl

W ostatnim czasie u drugiego z naszych wschodnich sąsiadów – Republice Białorusi – nasilają się represje wobec mniejszości polskiej, która według białoruskich danych wynosi ok. 300 tys. mieszkańców (Związek Polaków na Białorusi podaje, że jest to ponad milion osób) – alarmuje Śląski Związek Gmin i Powiatów. Samorządowcy zrzeszeni w organizacji apelują o solidarność i wsparcie dla polskiej mniejszości.

Apel Śląskiego Związku Gmin i Powiatów rozpoczyna deklaracja o głębokim poczuciu solidarności z narodem wojennym w obliczu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

- Doceniamy i wspieramy heroizm naszych sąsiadów w podejmowanej przez nich walce. Utrzymanie wolności narodu ukraińskiego jest ważne nie tylko w kontekście bezpieczeństwa i przyszłości Ukrainy, ale także Polski, Europy i całego wolnego świata – piszą w apelu samorządowcy ze Śląska.  

Sygnatariusze apelu w sprawie solidarności i wsparcia dla mniejszości polskiej na Białorusi w obliczu represji białoruskich władz zwracają przy tum uwagę, że władze drugiego wschodniego sąsiada Polski – Białorusi nasiliły represje wobec mniejszości polskiej.

- Przykładami niedopuszczalnych działań autorytarnego aparatu państwowego Białorusi wymierzonymi w mniejszość polską są m.in. represje oraz aresztowania działaczy polskich (w tym Andżeliki Borys, przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi oraz Andrzeja Poczobuta, polsko-białoruskiego dziennikarza i działacza), likwidacje organizacji społecznych, polskich szkół, zamykanie kościołów, zakaz zgromadzeń czy też niszczenie miejsc pamięci – wskazuje Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Sygnatariusze apelu zaznaczają, że problem represji wobec mniejszości polskiej ze strony białoruskich władz nie zajmuje w dyskursie politycznym miejsca należnego tak bliskiemu sąsiadowi, posiadającemu kluczowe znaczenie geopolityczne z punktu widzenia bezpieczeństwa nie tylko naszego kraju, ale i całego regionu Europu Środkowo-Wschodniej.

- Uważamy również, że wiadomości na temat represyjnych działań niedemokratycznych białoruskich władz wobec przedstawicieli opozycji – w tym polskich środowisk – powinny być jeszcze bardziej rozpowszechniane i nagłaśniane - zaznacza Śląski Związek Gmin i Powiatów. 

Samorządowcy, którzy opracowali i podpisali apel, stoją na stanowisku, że na obecnym etapie relacji polsko-białoruskich jedynymi działaniami, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi, są wysiłki zmierzające do wznowienia dialogu wśród organizacji pozarządowych i samorządowych z obu krajów.  

- Apelujemy do środowisk samorządowych i obywatelskich o jeszcze większą solidarność i możliwie szerokie wsparcie dla mniejszości polskiej w obliczu wzmagających się represji ze strony białoruskich władz – podsumowują samorządowcy ze Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Apel został skierowany na ręce marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, prezesa Związku Powiatów Polskich Andrzeja Płonki, prezesa Związku Miast Polskich Zygmunta Frankiewicza, a także do członków Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych.

Śr., 5 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka