Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Domniemanie decyzji administracyjnej

WSA: Domniemanie decyzji administracyjnej fotolia.pl

Rozstrzygnięcie w przedmiocie odebrania osobie niepełnosprawnej przyznanego dofinansowania w zakresie likwidacji barier w komunikowaniu się powinno nastąpić w formie decyzji, którą strona może kwestionować w drodze odwołania, a następnie w skardze do sądu administracyjnego – tak brzmiała sentencja wyroku WSA w Poznaniu.

Wnioskodawca zwrócił się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o udzielenie dofinansowania ze środków PFRON z zakresu likwidacji barier w komunikowaniu się tj. na zakup laptopa. Dyrektor PCPR pozytywnie rozpatrzył wniosek rezerwując na ten cel 95% kwoty wartości urządzenia. Pół roku później Dyrektor poinformował stronę o tym, że "w związku z uzyskaniem informacji o zmianie miejsca zamieszkania na etapie przyznawania dofinansowania, dofinansowanie laptopa zostaje odebrane, bowiem warunkiem pomocy jest miejsce zamieszania wnioskodawcy na terenie powiatu na każdym etapie rozpatrywania wniosku’’.

Skarżący odwołał się od decyzji do SKO. Kolegium uznało, że odwołanie jest niedopuszczalne, gdyż pisma Dyrektora nie można uznać za decyzję, gdyż nie ma wszystkich elementów niezbędnych decyzji w świetle art. 107  § 1 k.p.a.

WSA rozstrzygając sprawę wskazał, że pozytywne rozpatrzenie wniosku złożonego wraz z wymaganymi dokumentami skutkuje tym, że właściwa JST wystawia zaświadczenie o wysokości przyznanego dofinansowania, zaś w przypadku negatywnego załatwienia wniosku – informacja kończy postępowanie. Niemniej jednak, zgodnie z orzecznictwem, w prawie administracyjnym obowiązuje domniemanie rozstrzygnięcia sprawy w formie decyzji administracyjnej w przypadku wątpliwości co do formy załatwienia sprawy administracyjnej. W takiej sytuacji należy przyjąć, że istnieje sprawa administracyjna i organ administracji publicznej jest właściwy do jej załatwienia w drodze decyzji. Skoro zatem odmowa dofinansowania, o której mowa w art. 35 a ust. 1 pkt 7 lit. d ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, powinna być kwalifikowana jako decyzja administracyjna, która podlega instancyjnej kontroli administracyjnej, to tym bardziej należy opowiedzieć się za uznaniem za taką decyzję rozstrzygnięcia w indywidualnej sprawie, którego przedmiotem jest odebranie wcześniej przyznanego uprawnienia w zakresie dofinansowania.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 marca 2023 r. III SA/Po 898/22 

Pt., 7 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka