Urzędnicy, samorządowcy i prawnicy powinni choć ogólnie orientować się w różnych dziedzinach prawa i funkcjonowania administracji publicznej. Dlatego rozpoczęliśmy cykl quizów, dzięki któremu można sprawdzić albo uzupełnić swoją wiedzę.
W dzisiejszym quizie sprawdzimy jak dobrze orientujecie się w definicjach i określeniach prawnych oraz naukowych dotyczących samorządu terytorialnego i administracji publicznej. 10 testowych pytań, z czego zawsze tylko jedna odpowiedź spośród podanych jest prawidłowa. Odpowiedzi, wraz z ewentualną podstawą prawną, są podane na końcu artykułu. Stan prawny i faktyczny na dzień 24 marca 2023 r. Sprawdź się!
- Deglomeracja dotyczy procesów:
- rozproszenia urzędów centralnych po kraju
- zahamowania wzrostu zagęszczenia ludności
- przekształceń społeczno-gospodarczych i infrastrukturalnych wsi
- Działania objęte pomocą de minimis skierowane są do:
- osób prywatnych
- przedsiębiorców
- samorządowych organów władzy publicznej
- W rozumieniu obowiązującego kodeksu postępowania administracyjnego, organami jednostek samorządu terytorialnego są również:
- samorządowe kolegia odwoławcze
- regionalne izby obrachunkowe
- wojewodowie w przypadku pełnienia funkcji organu odwoławczego
- Zatwierdzenie przez uprawniony organ, posiadający uprawnienia kontrolne, sprawozdania finansowego z wykonania budżetu lub prowadzenia finansów danej jednostki przez organ wykonawczy i zarządzający, który taką informację przedstawia to:
- absolutorium
- lustracja
- kwalifikacja budżetowa
- Pojęcie biurokracji kojarzy się zazwyczaj negatywnie. Często łączy się to w kontekście działania administracji publicznej z nadmiernym formalizmem, przeregulowaniem i uciążliwymi procedurami, a czasem również z niekompetencją. Samo słowo biurokracja wywodzi się z XVIII-wiecznej:
- Francji
- Austrii
- Wielkiej Brytanii
- Jednostka, która co do zasady odpłatnie wykonuje zadania i pokrywa koszty (lub ich większość) swojej działalności z własnych przychodów to:
- jednostka budżetowa
- organ budżetowy
- zakład budżetowy
- W Polsce wspólnotę samorządową tworzą:
- mieszkańcy danej jednostki samorządu terytorialnego
- mieszkańcy i terytorium danej jednostki samorządu terytorialnego
- terytorium, mieszkańcy i władze danej jednostki samorządu terytorialnego
- Co wchodzi w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, którym gospodaruje starosta?
- wyłącznie nieruchomości, których właścicielem jest Skarb Państwa
- nieruchomości, których właścicielem jest Skarb Państwa, w tym te oddane w użytkowanie wieczyste
- nieruchomości, które stanowią własność Skarbu Państwa i nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste oraz nieruchomości, których użytkownikiem wieczystym jest sam Skarb Państwa
- Gdzie w polskim prawie określono kategorie osób wchodzących w zakres definicji „funkcjonariusza publicznego”?
- Konstytucji RP
- kodeksie karnym
- kodeksie postępowania administracyjnego
- Kto w polskim samorządzie terytorialnym w określonych przypadkach kontrasygnuje dokumenty?
- skarbnicy jednostek samorządu terytorialnego
- zastępcy wójtów/wicestarostowie/wicemarszałkowie województw
- przewodniczący rad/sejmików
Odpowiedzi:
- B
- B - zasady przyznawania pomocy de minimis reguluje Rozporządzenie Komisji Europejskiej 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r.; koncepcja pomocy de minimis zakłada, że pomoc o stosunkowo niskiej wartości nie jest w stanie naruszyć konkurencji lub wywierać wpływu na handel między Państwami Członkowskimi UE – kwestie konkurencji dotyczą zaś przedsiębiorców
- A – art. 5 § 2 pkt 6 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego
- A
- A – za twórcę pojęcia uważa się XVIII-wiecznego francuskiego ekonomistę Jeana Claude’a Marie Vincenta, markiza de Gournay; słowo to zbitka francuskiego słowa „bureau” – „urząd, biuro, biurko” i greckiego „kratos” – „władza”
- C
- A – art. 1 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym; art. 1 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym; art. 1 ust. 1 ustawy o samorządzie województwa
- C – art. 21 ustawy o gospodarce nieruchomościami
- B – art. 115 13 ustawy Kodeks karny
- A – art. 46 ust. 3 i 4 ustawy o samorządzie gminnym; art. 48 ust. 3 i 4 ustawy o samorządzie powiatowym; art. 57 ust. 3 i 4 w zw. z art. 18 pkt 17 ustawy o samorządzie województwa; kontrasygnata jest podpisem osoby piastującej określone stanowisko, wymaganym dla ważności danej czynności prawnej.