Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Burmistrz odpowie dlaczego zablokował możliwość komentowania na Facebooku

Burmistrz odpowie dlaczego zablokował możliwość komentowania na Facebooku fot.pixabay

Jeżeli organ prowadzi profil urzędu na Facebooku, to musi udzielać informacji z nim związanych w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej – takie wnioski płyną z niedawnego orzeczenia WSA w Olsztynie.

W omawianej sprawie sąd zobowiązał burmistrza do rozpoznania wniosku skarżącego i udzielenia odpowiedzi na pytanie: „W jakiej dacie oraz z jakiego powodu (wnosimy o wskazanie uzasadnienia faktycznego) w serwisie Facebook, na prowadzonym tam publicznym profilu Urzędu Miasta (…), do którego dostęp znajduje się po adresem (…), została zablokowana możliwość komentowania postów”.

Organ co prawda odpowiedział wnioskodawcy, że możliwość komentowania została zablokowana, ponieważ istniała taka opcja w narzędziach strony, jednakże zdaniem WSA nie jest to prawidłowe rozpatrzenie wniosku we wskazanym zakresie, ponieważ nie udzielono odpowiedzi na zapytanie.

Zdaniem sądu pytanie skarżącego dotyczy informacji publicznej i powinno zostać rozpoznane w oparciu o przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Niezależnie od tego w jaki sposób portal społecznościowy Facebook jest prowadzony to nie ulega wątpliwości, że na profilu prowadzonym przez podmioty publiczne znajdują się informacje o charakterze publicznym.

Nadto, publiczny profil urzędu stanowi niejako forum, na którym umieszczane są komentarze i opinie osób zainteresowanych dotyczące spraw publicznych. Nie ma żadnych wątpliwości, że informacje tam funkcjonujące są związane ze sprawami publicznymi i taki też jest sens korzystania z tych mediów społecznościowych przez podmioty publiczne, które współcześnie chętnie korzystają z tego typu platform komunikacyjnych.

Reasumując, do tego typu informacji i spraw ma zastosowanie ustawa o dostępie do informacji publicznej i nie ma przy tym znaczenia to, czy jakieś przepisy regulują kwestie umieszczania takich informacji w tego typu mediach społecznościowych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 09.02.2023 r., sygn. II SAB/Ol 210/22, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Sob., 25 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak