Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy oceniła w zeszłym roku przyznawanie dodatku wicestaroście i skarbnikowi powiatu na podstawie regulaminu wynagradzania. Warto zapoznać się z tą opinią.
W ramach kontroli kompleksowej gospodarki finansowej i zamówień publicznych jednego z kujawskich powiatów, wzięto pod lupę dodatki specjalne, które starosta przyznał swojemu zastępcy i powiatowemu skarbnikowi. Ocena RIO była negatywna.
Kontrolerzy stwierdzili, że dodatki specjalne, które starosta przyznał na przestrzeni trzech lat pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru oraz powołania, tj. wicestaroście i skarbnikowi powiatu, wypłacone zostały na podstawie obowiązującego w danym okresie Regulaminu Wynagradzania Pracowników Starostwa. Tymczasem, jak wskazano w wystąpieniu pokontrolnym, regulamin wynagradzania wprowadzony jest przez pracodawcę na podstawie art. 39 ustawy o pracownikach samorządowych i odnosi się do pracowników zatrudnionych wyłącznie na podstawie umowy o pracę, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych.
Ponadto kontrolujący ustalili, że ww. pracownikom przyznano powyższy dodatek specjalny z tytułu zwiększenia obowiązków służbowych bez wskazania, jakie konkretne obowiązki zostały zwiększone.
Przepis art. 36 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych wskazuje, iż pracownikowi można przyznać dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. To pracodawca jest władny do podjęcia decyzji czy przyzna dodatek. Jeżeli jednak zostanie on przydzielony, to, jak wskazała RIO, we właściwym dokumencie należy szczegółowo wskazać zakres zwiększonych lub dodatkowych obowiązków w stosunku do zadań wynikających z powierzonego pracownikowi zakresu czynności.
W wyniku kontroli w tym zakresie skierowano do starosty następujące postulaty:
- zaprzestanie przyznawania dodatków specjalnych oraz nagród pracownikom samorządowym, którzy są zatrudniani na podstawie innej niż umowa o pracę, w oparciu o zapisy zawarte w Regulaminie Wynagradzania Pracowników Starostwa Powiatowego, zgodnie z art. 39 ust. 1, w związku z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych; starostwo winno doprowadzić do zgodności z powyższymi przepisami zapisów przedmiotowego Regulaminu Wynagradzania;
- przyznawanie dodatków specjalnych pracownikom starostwa powiatowego, zgodnie z przepisem art. 36 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, mając na uwadze, że dodatek specjalny jest świadczeniem pieniężnym, które pracownik samorządowy może otrzymać wówczas, gdy okresowo zostanie zwiększony zakres jego obowiązków służbowych, lub gdy wykonuje dodatkowe, szczególne zadania. Przy przyznawaniu tego dodatku powinno wskazywać się tytuł uzasadniający jego przyznanie, tj. dodatkowe zadania lub zwiększone obowiązki służbowe.
Jako odpowiedzialnego za nieprawidłowości wskazano starostę, który jako pracodawca ustala wynagrodzenie wicestarosty oraz skarbnika powiatu.