Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Radny stracił mandat przez 930 zł

Radny stracił mandat przez 930 zł fotolia.pl

Pod koniec ubiegłego roku NSA orzekał w kuriozalnej sprawie wygaśnięcia mandatu radnego z powodu naruszenia przepisów antykorupcyjnych. Sąd skargę kasacyjną byłego już radnego oddalił. Przykład ten pokazuje jednak, że edukacja radnych w zakresie obowiązujących ich ograniczeń i zakazów jest konieczna.

W sprawie radny prowadzący działalność gospodarczą w okresie od 1 grudnia 2018 r. do 4 stycznia 2021 r., wystawił na rzecz Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o.o. trzy faktury dotyczące realizacji usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na łączną kwotę 930,21 zł brutto. Pierwsza faktura obejmowała usługę: "remont pompy, obiegu wody c.o.", druga została wystawiona na 3 szt. żarówek LED (zakup i wymiana), natomiast trzecia faktura została wystawiona na usługę polegającą na przezwojeniu silnika pompy obiegowej 380V 1450 obr/min plus wymianę łożysk.

Radny na tych transakcjach raczej się nie dorobił. W antykorupcyjnych przepisach ustawy o samorządzie gminnym (i analogicznie pozostałych ustaw samorządowych) nie ma jednak wyszczególnionych czynów mniejszej wagi. Zarówna rada, która podjęła uchwałę o wygaśnięciu mandatu jaki sądy obu instancji były nieubłagane.

NSA oddalając skargę kasacyjną wskazał, że skarżący otrzymał środki pochodzące ze spółki ZUK sp. z o.o., a zatem ze środków budżetowych gminy, stanowiących mienie komunalne.

Wyrok NSA z 20 grudnia 2022 r. sygn. III OSK 7561/21

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Sob., 14 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel