Regularnie na biurka samorządowców Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA dostarcza informacje o tym, co ważnego dzieje się w prawie, finansach samorządowych, jakie trendy pojawiają się w podejmowanych przez miasta, gminy i powiaty działaniach na rzecz lokalnych społeczności. W najbliższym wydaniu, połączonych 2 numerów, znajdą Państwo m.in.:
Ranking – opieka instytucjonalna nad dziećmi do lat 3. Sprawdziliśmy, jak samorządy radzą sobie z zapewnieniem profesjonalnej opieki nad maluchami.
Roszczenia placówek oświatowych o zaległe dotacje. Jest korzystny dla gmin wyrok Sądu Najwyższego w sprawach dotacji oświatowych – zgodnie z nim placówka może żądać zapłaty zaległych dotacji tylko jeśli wykaże, że poniosła szkodę.
Wkrótce pierwsze konkursy z programów regionalnych! Komisja Europejska zaakceptowała 16 programów regionalnych dla Polski. Ich łączna wartość to ponad 33 mld euro. Najwięcej – ponad 5 mld euro – trafi na Śląsk. Ile dostaną pozostałe region?
Czy pozycja ustrojowa skarbnika powinna zostać wzmocniona? Radny Dębicy Mateusz Cebula komentuje postulat Krajowej Rady RIO zawarty w rocznym sprawozdaniu z działalności regionalnych izb obrachunkowych
Odporność miast i samorząd w czasach zmiany. „Dwa z megatrendów wyznaczających nowe polityki miejskie będą miały kluczowe znaczenie: odbudowa instytucji sąsiedztwa oraz zmniejszanie energochłonności miast, zwłaszcza w kontekście indywidualnego ruchu samochodowego” – pisze dr hab Paweł Kubicki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Społeczeństwa i Kulturowego Dziedzictwa Europy.
Nadzór właścicielski nad spółkami - zadania jednostek samorządu terytorialnego. Jak sprostać wymaganiom Najwyższej Izby Kontroli? W artykule omawiamy zadania JST w tym zakresie.
Czy interes prywatny wnioskodawcy ma znaczenie dla udostępnienia informacji publicznej? A jeśli tak, w jakich sytuacjach? Analizujemy możliwe decyzje podejmowane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Prawidłowe doręczenie korespondencji jednostkom organizacyjnym i organizacjom społecznym. Analiza stosowania przepisu art. 45 kodeksu postępowania administracyjnego.
Piękny przykład transgranicznej współpracy. O budowie polsko-czeskiego szlaku turystycznego, rewitalizacji historycznego centrum i świątecznym klimacie miasta mówi w dużym wywiadzie Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.
Wspólnie budujemy nasz region. „Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z lokalnymi samorządami z Mazowsza. Opiera się ona na trzech zasadach: solidarności, pomocniczości oraz subsydiarności. To one leżą u podstaw naszych autorskich programów wsparcia” – mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA jest czasopismem, który jako jedyne na rynku jest poświęcone wyłącznie samorządom. Tworzone jest we współpracy z najlepszymi ekspertami i doświadczonymi samorządowcami. To obowiązkowa lektura wszystkich pracowników urzędu, radnych oraz partnerów samorządu.
W wydaniach naszego pisma zamieszczamy pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych, skupiamy się na aspektach ekonomiczno-finansowych, poruszamy tematy ustroju samorządu, finansowania i organizacji oświaty, zagadnień dotyczących gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa oraz ekologii czy innowacji w samorządach. Publikujemy artykuły, które pomagają Czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem aktualnej linii orzeczniczej i unikać błędów nierzadko skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi. WSPÓLNOTA w każdym wydaniu prezentuje liczne opinie i doświadczenia samorządowców z różnych jednostek ukazując, na jakie problemy natrafiają oni w swej codziennej pracy oraz jak sobie z nimi radzą.