Powiat Moniecki, w skład którego wchodzą miasta i gminy: Mońki, Knyszyn, Goniądz, Jasionówka, Jaświły, Krypno i Trzcianne, położony jest u zbiegu Biebrzy i Narwi, w centralnej części województwa podlaskiego. Obejmuje on obszar 138 259 ha, co stanowi 7% powierzchni województwa. Mieszka tu ponad 42 tysiące osób, czyli ok. 3,6% ludności Podlasia.
Teren powiatu odznacza się wieloma walorami przyrodniczymi i historycznymi. Od zachodu znaczne tereny powiatu obejmuje Biebrzański Park Narodowy, część wschodnia wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, krańce południowe stanowią natomiast fragment Obszaru Chronionego Krajobrazu ,,Dolina Narwi” i stykają się z otuliną Narwiańskiego Parku Narodowego.
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mońkach (fot. Magdalena Dyoniziak)
Największą atrakcją turystyczną powiatu monieckiego jest utworzony w 1993 r. Biebrzański Park Narodowy. Najcenniejszym walorem Parku jest rzeka Biebrza, z największym zespołem torfowisk w Polsce, zwanych Bagnami Biebrzańskimi. BbPN w 1995 r. został wpisany na listę wodno-błotnych obszarów chronionych Konwencją Ramsar. Od roku 2010 BbPN jest w całości włączony do spisu ostoi ptaków IBA prowadzonego przez BirdLife International. Najbardziej charakterystyczne lęgowe gatunki ptaków to m.in.: batalion, wodniczka, dubelt, kulik wielki, żuraw, puchacz, orlik krzykliwy oraz sowa błotna.
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mońkach (fot. Paweł Świątkiewicz)
W okolicach Biebrzańskiego Parku Narodowego funkcjonują obiekty hotelowo-gastronomiczne oraz agroturystyczne. Komfortowe warunki mieszkaniowe, atrakcje turystyczne, zabytki, szlaki rowerowe oraz wyśmienite regionalne posiłki przygotowywane w oparciu o tradycyjną, regionalną kuchnię z naturalnych, zdrowych produktów przyciągają turystów zarówno z Polski jak i za granicy.
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mońkach (fot. Krzysztof Perzanowski)
Ważną atrakcją turystyczną powiatu jest Twierdza Osowiec. Twierdza to historyczna forteca położona pomiędzy bagnami Biebrzańskiego Parku Narodowego, najbardziej znana z 6,5 -miesięcznej obrony podczas I wojny światowej. Bitwa z 6 sierpnia 1915 roku znana jako „Atak trupów”, osławił biebrzańskie fortyfikacje, dając Twierdzy status, nigdy nie zdobytej. Stanowiła ona ważny element zespołu umocnień broniących zachodnich granic imperium rosyjskiego. Budowę Twierdzy rozpoczęto w 1882 r. a zakończono w 1892 r. Wybudowano 4 forty: Centralny – fort nr 1, Zarzeczny – fort nr 2, Szwedzki – fort nr 3 i Nowy – fort nr 4. W okresie II Rzeczypospolitej wybudowane budowle Twierdzy Osowiec były modernizowane, wzniesiono szereg schronów o konstrukcji żelazobetonowej. Przez cały ten czas kwaterowały tu różne polskie formacje. Mieściła się tu m.in. Centralna Szkoła Podoficerska Korpusu Ochrony Pogranicza. W 1953 r. rozlokowano tu stacjonująca do dziś Jednostkę Wojskową. W 1998 roku Twierdza Osowiec została wpisana do rejestru zabytków. Na terenie Fortu I (Centralnego) funkcjonuje Muzeum Twierdzy Osowiec i prowadzone jest przez Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne.
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Mońkach (fot. Grzegorz i Tomasz Kłosowscy)
Kolejnym ważnym elementem w powiecie jest "Carska Droga”. Droga została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku w celu połączenia carskich twierdz: Łomża, Osowiec i Grodno. Wykorzystywana była przez wojska carskie podczas obrony Twierdzy Osowiec na początku I wojny światowej. We wrześniu 1939 roku tą drogą przemaszerowali żołnierze Wojska Polskiego z Osowca na odcinek Wizna, którego obrona stała się jednym z najbardziej bohaterskich epizodów II wojny światowej. Obecnie droga ta stanowi lokalny szlak komunikacyjny, oraz najbardziej malowniczą i rozpoznawalną trasę turystyczną. Przecinając olbrzymie połacie Biebrzańskiego Parku Narodowego, Carski Trakt ukazuje jego różnorodność, piękno i uzmysławia skalę oddziaływania rzeki Biebrza na bezkres otaczającego ją terenu.
Okres letni w Powiecie upływa pod znakiem wielu imprez związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego i promocją turystyki. Na stałe w kalendarz imprez wpisały się Biebrzańskie Targi Wytwórczości Ludowej organizowane przez Biebrzański Park Narodowy. Zapraszamy również na początku lipca na festiwal Rock na Bagnie w Goniądzu, który przyciąga miłośników mocniejszych brzmień z kraju jak i z zagranicy. Swoje święta i imprezy organizują również miasta i miejscowości położone na terenie powiatu monieckiego.
"Ziemie między Narwią a Bugiem mało mają sobie równych w naszej ojczyźnie. Jest tu pięknie o każdej porze roku. Uczulone na uroki krajobrazów oko odnajdzie w nich rzeczy zachwycające nawet pośród jesiennych mgieł i zimowej ciszy, najpiękniej jednak jest wiosną. Nieregularny bieg rzek, płynących polodowcowymi, zabagnionymi dolinami, gruba pokrywa śniegu i lodu powodują, że okolice, gdzie Biebrza wpada do Narwi, zamieniają się w ogromne rozlewiska.(...)" - Włodzimierz Puchalski (1909-1979), wybitny polski przyrodnik, artysta fotografik, prekursor polskiego filmu przyrodniczego.
Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.