Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Lidzbarski - Odwiedź zabytki serca Warmii

Warto zobaczyć: Powiat Lidzbarski - Odwiedź zabytki serca Warmii fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim

Wielowiekowa i jakże bogata historia Warmii pozostawiła po sobie cenne pamiątki architektury w Powiecie Lidzbarskim. Jest to miejsce odpowiednie do regeneracji, odpoczynku, zwiedzania i zapoznania się z ciekawą historią, licznymi zabytkami, a także pięknymi krajobrazami. Odwiedzając ten wyjątkowy zakątek poznamy bogactwo, które oferuje turystom to wspaniałe miejsce i bez wątpienia chętnie będziemy wracać po więcej.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim

Powiat Lidzbarski nie bez powodu nazywany jest Sercem Warmii. To tutaj odbywają się liczne wydarzenia o charakterze sportowym i kulturalnym, które w tej nadzwyczajnej scenerii architektonicznej, zapisały się do kalendarza historii powiatu. Krajobraz jaki oferuje nam serce Warmii przyciąga coraz to więcej turystów, a rowerzyści i amatorzy pieszych wędrówek znajdują dla siebie trasy biegnące nieczynnym szlakiem kolejowym z Lidzbarka Warmińskiego do Ornety. Ponadto Powiat Lidzbarski jest jednym z 12 Królestw Rowerowych szlaku Green Velo, biegnącego przez wschodnie województwo kraju liczącego prawie 2 tys. kilometrów. Wielbiciele sportów wodnych znajdą atrakcje na szlaku kajakowym po rzece Łynie, gdzie powstały stanice kajakowe, pomosty pływające z trapezem, altany drewniane, stojaki na kajaki i utwardzone wjazdy ułatwiające dojazd. Zwolennikom historii proponujemy dłuższy pobyt, ponieważ Powiat Lidzbarski ma im wiele do zaoferowania…

Lidzbark Warmiński
Zamek Biskupów Warmińskich zwany „Wawelem Północy” jest jednym z najwspanialszych przykładów polskiej architektury w stylu gotyckim. Do ostatniego rozbioru Polski był siedzibą biskupów warmińskich, a zamieszkiwały w nim tak wybite postacie jak Mikołaj Kopernik czy Ignacy Krasicki. Zamek zbudowano w latach 1350-1401 w miejscu dawnego grodu pruskiego. Dawniej dziedziniec otoczony był dwukondygnacyjnymi krużgankami.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim

Jednym z najcenniejszych zabytków Lidzbarka Warmińskiego jest również Pałacyk Letni (tzw. Oranżeria Kultury), położony na terenie ogrodów biskupich. Został on wybudowany dla biskupa Teodora Potockiego w latach 1711-1724. Za panowania Ignacego Krasickiego ok. 1770 r. został ponownie rozbudowany. Dziś jest on miejscem spotkań literackich, muzycznych i naukowych.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim

Wart uwagi jest również kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła znajdujący się w centrum miasta oraz dawne fortyfikacje wznoszące się w kilku miejscach i prowadzące do Wysokiej Bramy. Cerkiew prawosławna została wybudowana w latach 1818–1823 jako kościół ewangelicki. To drewniana konstrukcja ryglowa na kamiennej podmurówce. Budowa sfinansowana została przez króla pruskiego - Fryderyka Wilhelma III. We wnętrzu możemy podziwiać empory podparte czworobocznymi słupami, otwarte do nawy głównej szerokimi półkolistymi arkadami oraz współczesny ikonostas.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim

W dolinie rzeki przepływającej przez Lidzbark Warmiński – Symsarny – znajduje się park uzdrowiskowy. To niezwykłe miejsce, które idealnie łączy miasto z zielonymi terenami do odpoczynku i rekreacji. Ze względu na wyróżniający krajobraz, bogatą florę i faunę oraz walory turystyczno-krajoznawcze, teren od 1992 roku stał się Obszarem Chronionego Krajobrazu Doliny Symsarny. Rzeka wpływa do Lidzbarka Warmińskiego od południa, uchodząc do Łyny w centrum miasta. Park Krajobrazowy Doliny Symsarny to najpiękniejszy odcinek tej krętej rzeki, która płynie tu przez głębokie, zalesione wąwozy. Wzdłuż jej koryta wiedzie malownicza ścieżka spacerowa, zwana przez mieszkańców miasta „serpentynami”. W Parku Krajobrazowym spotkamy wiele gatunków fauny i flory.

Orneta
Kolejnym pięknym miastem na Warmii, leżącym w Powiecie Lidzbarskim jest Orneta. Stare miasto zachowało dawny układ ulic, z prostokątnym rynkiem w centrum. Swe piękno Stary Rynek zawdzięcza podcienionym kamieniczkom, znajdującym się wokół gotyckiego ratusza z XIV w. z najstarszym dzwonem na Warmii. Gotycką budowlą jest Kościół Św. Jana wzniesiony w XIV w. Ciekawym miejscem oddalonym 3 km od Ornety, jest Sanktuarium p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Krośnie. Jeśli wierzyć legendzie, w rzece Drwęcy, dzieci znalazły cudowną figurkę Matki Boskiej. Pod względem wykwintności architektury i historycznego znaczenia należy ono, obok Świętej Lipki i Stoczka Klasztornego, do najważniejszych świątyń tego typu w regionie. Od drugiej połowy XV w. Krosno stało się miejscem pielgrzymek. Budowę obecnego zespołu odpustowego rozpoczęto ok. 1710 r. a jednym z jego fundatorów był biskup warmiński Teodor Potocki. Prace zakończono w 1759 r. Podczas wznoszenia sanktuarium zmieniono fragment koryta przepływającej tu rzeki Drwęcy, aby ołtarz główny świątyni mógł stanąć dokładnie w miejscu odnalezienia figurki. Sanktuarium w Krośnie do dzisiaj pełni funkcję jednego najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych na Warmii.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim

Na terenie innych gmin wchodzących w skład powiatu znajdują się zabytkowe Kościoły w stylu gotyckim i barokowym mające wpływ na rozwój turystyki pielgrzymkowej. Szczególnie ważne dla turystów oraz pielgrzymów jest Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym. Barokowa bryła Sanktuarium Maryjnego w Stoczku Klasztornym p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jest celem pielgrzymek od I połowy XVII w. Budowę kościoła zainicjowaną przez biskupa Mikołaja Szyszkowskiego ukończono w 1641 r., a charakterystyczne krużganki z narożnymi kaplicami w 1714 r. Obok ulokowano okazały budynek klasztoru bernardynów, którzy opiekowali się sanktuarium do początku XIX w., oraz otoczony murem piękny ogród, odrestaurowany w XVIII-wiecznej manierze. Na sklepieniach krużganków i w kaplicach narożnych podziwiać można malowidła ścienne autorstwa Macieja Meyera – urodzonego w Lidzbarku Warmińkim malarza, twórcę fresków w Świętej Lipce i katedrze fromborskiej. Sanktuarium posiada ważną kartę w historii najnowszej. W latach 1953–1954 w klasztorze internowany był z polecenia władz PRL prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Do dziś można zwiedzać celę, w której Prymas Tysiąclecia przebywał na przymusowym odosobnieniu. Obecnie na terenie sanktuarium znajduje się wygodna baza hotelowa dla pielgrzymów oraz szukających ciszy i odpoczynku turystów.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim

Chwalęcin to kolejne miejsce pielgrzymkowe w Powiecie Lidzbarskim. We wsi znajduje się późnobarokowy kościół z klasycystyczną fasadą pw. „Podwyższenia Krzyża Świętego”. Kościół w Chwalęcinie jest jednym z czterech warmińskich sanktuariów uświęconych kultem krzyża i powstał w miejscu wcześniej wybudowanych kaplic. Wyposażenie świątyni robi największe wrażenie przez polichromie malowane na drewnie. Ich twórcą był Jan Lossau, który w latach 1748-1749 na suficie namalował legendę Krzyża Świętego.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim

Natura
To między innymi dzięki Gminie Kiwity, Powiat Lidzbarski jest częścią „Zielonych Płuc Polski”. Główną atrakcją i osobliwością przyrodniczą jest Użytek Ekologiczny Ptactwa w Bartnikach oraz ornitologiczny rezerwat przyrody Żegockie Mokradła. We wsi Bartniki położone jest 92-hektarowe rozlewisko uznane za użytek ekologiczny zaliczany do najcenniejszych w kraju. Jest to miejsce lęgowe wielu rzadkich gatunków ptaków. Przebywają tu również ptaki przelotne. Ponadto na terenie rozlewiska żyje zagrożony całkowitym wyginięciem żółw błotny oraz występuje także wiele gatunków ryb. Dzięki ambonom i kładkom, turyści mają idealne warunki do obserwacji. Nieopodal wsi Żegoty znajduje się rezerwat Mokradła Żegockie, który zajmuje około 34 ha. Jest to teren prawnie chroniony, stanowiący miejsca lęgowe żerowisko ptactwa wodnego i błotnego. Występuje tu również wiele gatunków fauny i flory.

Położona w południowo-zachodniej części powiatu Lidzbarskiego Gmina Lubomino przyciąga pięknem swojego krajobrazu. Brak tu dużego przemysłu, dzięki czemu jest to mało zmienione miejsce na Warmii. O czystości i naturalności terenu świadczy rzeka Pasłęka, nazywania „wodą górską”, w której żyją m.in. pstrągi i lipienie. Nadbrzeżne tereny rzeki stanowią obszar utworzonego w 1970 r. rezerwatu przyrody „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce”. W pobliżu Lubomina znajduje się również mało znane w powiecie jezioro Tonka, które położone jest wśród pagórkowatych pól z dala od cywilizacji. Jest to idealne miejsce dla osób spragnionych wypoczynku od miejscowego zgiełku.

Dla aktywnych
Powiat Lidzbarski przyciąga nie tylko pasjonatów historii i sztuki, ale również miłośników aktywnego wypoczynku. Na nieczynnym torowisku od Lidzbarka Warmińskiego do Ornety przebiega 28 kilometrowy szlak rowerowy. Cały szlak biegnie wśród pól uprawnych i lasów, charakteryzujących się równinnym, na przemian z pagórkowatym ukształtowaniem terenu, stwarzając w ten sposób idealne warunki dla rekreacji i wypoczynku. Dodatkowym urozmaiceniem rowerowych wędrówek są liczne wiadukty i przydrożne kapliczki o dużych walorach historycznych i krajobrazowych. Na całej długości ścieżki znajdziemy tabliczki informujące o przebiegu trasy, oraz okolicznych miejscach wartych zobaczenia. Swój bieg rozpoczyna w Lidzbarku Warmińskim przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z drogą powiatową – Lidzbark Warmiński – Lubomino. Szlak biegnie przez następujące miejscowości: Długołęka, Bobrownik, Łaniewo, Wolnica, Krosno, Orneta.

Powiat Lidzbarski jako jedno z 12 Królestw Rowerowych szlaku rowerowego Green Velo przebiegającego przez wschodnie województwa kraju, liczy prawie 2 tys. km. Lasy, pola, łąki, wśród których prowadzi szlak, a także przydrożne kapliczki sprawiają, że jest to urokliwa droga, a dzięki pagórkowatemu ukształtowaniu terenu stanowi również sportowe wyzwanie.

Powiat zapewnia również atrakcje na szlaku kajakowym po największej rzece regionu - Łynie. Latem organizowane są tu liczne spływy kajakowe zarówno dla doświadczonych kajakarzy, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Wyprawa kajakami może dostarczyć wielu emocji i podwyższyć poziom adrenaliny, ale jest to także niepowtarzalna okazja do poznania okolicy z zupełnie innej, mniej oczywistej perspektywy.

Dla lubiących wodne kąpiele doskonałym miejscem jest Jezioro Wielochowskie ze strzeżonym kąpieliskiem, pomostem, zjeżdżalnią dla dzieci, boiskiem do siatkówki plażowej oraz wypożyczalnią sprzętu rekreacyjnego. Dla lubiących sporty wodne jezioro Blanki, zaś wędkarzom - bardzo dobrze zarybione jezioro Symsar.

W Powiecie Lidzbarskim również miłośnicy jazdy konnej odnajdą coś dla siebie. W okolicy Lidzbarka Warmińskiego znajduje się kilka stadnin oraz gospodarstw agroturystycznych, które proponują swoim gościom przejażdżki konne oraz naukę jeździectwa.

Bez względu na porę roku warto także odwiedzić Termy Warmińskie – kompleks basenowo-hotelowy z całorocznym zapleczem sportowym i rekreacyjnym. Bogata w cenne minerały woda Term pełni również funkcje lecznicze. Wypocząć oraz zregenerować siły można także w strefie SPA/Wellness z gabinetami masażu, suną fińską, sauną parową, grotą solną i jacuzzi. Na terenie kompleksu znajdują się ponadto kręgielnia, wielofunkcyjne boiska, park linowy i wspinaczkowy oraz staw naturalny i plaża.

- Serdecznie zapraszam do tego wyjątkowego miejsca jakim jest Powiat Lidzbarski. To idealne miejsce zarówno dla tych, którzy preferują odpoczynek w ciszy i bliskości natury, jak i również dla tych, którzy aktywnie wypoczywają lub fascynują się historią Polski. Powiat Lidzbarski oferuje wiele zabytków oraz miejsc wartych poznania. Bez wątpienia pobyt w Powiecie Lidzbarskim może być świetnym początkiem przygody i wspomnień do których będziecie wracać po więcej - mówi Jan Harhaj, Starosta Lidzbarski.

 


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 16 Lst. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska