Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP jednym z sygnatariuszy Międzynarodowego Sojuszu na rzecz pokoju i wspólnoty w Europie

ZPP jednym z sygnatariuszy Międzynarodowego Sojuszu na rzecz pokoju i wspólnoty w Europie fot. Starostwo Powiatowe w Łańcucie

Tragiczna wojna w Ukrainie to moment niezwykle istotnej refleksji na temat znaczenia współpracy międzynarodowej. Dlatego – w celu zacieśnienia jedności międzynarodowej – lokalne samorządy podpisały Międzynarodowy Sojusz na rzecz pokoju i wspólnoty w Europie. Jednym z sygnatariuszy dokumentu jest Związek Powiatów Polskich.

Międzynarodowy Sojusz na rzecz pokoju i wspólnoty w Europie został podpisany 4 lipca br. w Homburgu, w powiecie Saarpfalz, w Niemczech. Jego pomysłodawcą jest Theophil Gallo - starosta Saarpfalz-Kreis – powiatu w Kraju Saary. To powiat partnerski powiatu łańcuckiego od 2019 roku.

Celem sojuszu jest jeszcze silniejsza współpraca pomiędzy samorządami lokalnymi, by zachować pokój w Europie i dbać o dobro mieszkańców.

Dokument podpisali samorządowcy z Hrabstwa Henrico (USA), Departamentu Moselle (Francja), ośmiu samorządowców różnego szczebla z Ukrainy, starostowie siedmiu powiatów z Polski (przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, bieszczadzkiego, łańcuckiego, krakowskiego i ostrzeszowskiego) oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających samorządy z wymienionych krajów. Polskim sygnatariuszom sojuszu towarzyszył Kazimierz Gołojuch poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej. W imieniu Związku Powiatów Polskich, dokument podpisał Adam Krzysztoń, starosta łańcucki i Wiceprezes Zarządu ZPP.

Uczestnicy spotkania zaznajomili się również z ideą i zasadami funkcjonowania Rezerwatu Biosfery Bliesgau, którego celem są działania proekologiczne dla mieszkańców całego regionu. W Niemczech odbył się także charytatywny koncert dla Ukrainy. Przedstawiciele samorządów niemieckich, polskich i ukraińskich omówili również bieżące problemy i najważniejsze wyzwania. Wśród planowanych na przyszłość przedsięwzięć jest międzynarodowa konferencja dla nauczycieli w Łańcucie oraz wymiany uczniów szkół z Polski i Niemiec.

 Fot. Starostwo Powiatowe w Łańcucie

 

 

 

Czw., 21 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska