Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Ciekawostki Powiatu Polickiego

Warto zobaczyć: Ciekawostki Powiatu Polickiego fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policach (autor: Tomasz Łój)

Powiat Policki położony jest na północno-zachodnim krańcu naszego kraju. To miejsce pełne niezwykłych atrakcji przyrodniczych, tajemniczych i oryginalnych miejsc historycznych oraz ciekawych wydarzeń kulturalnych. Przyrodnicze obszary chronione, takie jak: Międzyodrze, Puszcza Wkrzańska, rezerwat Świdwie czy Zalew Szczeciński, oferują wspaniałe możliwości rekreacji i uprawiania aktywnej turystyki, przyjaznej środowisku. Turyści chętni poznania urokliwych miejsc Powiatu, mogą skorzystać z istniejących szlaków turystycznych (pieszych, rowerowych, wodnych). Na miłośników historii i zabytków czekają niekiedy wręcz unikatowe budowle z przed kilkuset lat, w tym budynki sakralne oraz zespoły pałacowo-parkowe.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policach (autor: Tomasz Łój)

W skład powiatu wchodzą 4 gminy: dwie miejsko-wiejskie (Police i Nowe Warpno) oraz dwie gminy wiejskie (Dobra i Kołbaskowo). Każda z nich reprezentuje inny potencjał i perspektywy rozwojowe. Bliskość granicy państwa i aglomeracji szczecińskiej stwarza niepowtarzalne możliwości dla turystów i inwestorów.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policach (autor: Tomasz Łój)

Police. Ruiny fabryki benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz

Od kilkudziesięciu lat wiele emocji zarówno wśród mieszkańców, a także turystów wzbudzają tajemnicze ruiny znajdujące się na obrzeżach Polic. Pośród dziko rosnącej roślinności ukryte są szkielety dawnych hal produkcyjnych i kilkupiętrowych instalacji przemysłowych, schrony, bunkry, zbiorniki i zalane wodą podziemia. To pozostałości po Hydrierwerke Pölitz A.G – niemieckiej Fabryce Paliw Syntetycznych, w której podczas II wojny światowej produkowano płynne, syntetyczne materiały pędne, w tym benzynę. Miejsce to jest również niecodziennym przykładem symbiozy dawnego przemysłu z przyrodą. Bowiem znajduje się tam specjalny obszar ochrony siedlisk obejmujący powierzchnię 100,2 ha, który jest największym zimowiskiem nietoperzy na Pomorzu Zachodnim. Zimuje tam 6 gatunków nietoperzy, z czego 2 są niezwykle istotne tj.: mopek oraz nocek duży.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policach (autor: Tomasz Łój)

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policach (autor: Tomasz Łój)

Ruiny klasztoru Augustianów w Policach-Jasienicy

Badania archeologiczne potwierdzają istnienie na terenie Powiatu Polickiego grodziska kultury łużyckiej oraz późniejszej pomorskiej. Od wczesnego średniowiecza aż do wymarcia panującej dynastii Gryfitów znaczny odsetek ziem należał właśnie do tego rodu. Rozległe posiadłości posiadał również Kościół katolicki. Cechą obiektów zabytkowych powiatu jest ilość XII i XIII wiecznych kościołów i ich ruin. Jedną z nich są ruiny klasztoru Augustianów w Policach-Jasienicy. Każdego roku odbywa się na jego terenie Jarmark Augustiański (sierpień) oraz spektakl widowiskowo-teatralny Misterium Męki Pańskiej (w sobotę przed Niedzielą Palmową). Jest to wyjątkowe wydarzenie, które od kilku lat angażuje i integruje lokalną społeczność oraz liczne instytucje. Charyzmatyczni aktorzy, gra świateł, sceneria dopracowana w najmniejszych detalach oraz muzyka przygotowana przez Piotra Brodę, wprowadzają widza w wydarzenia sprzed tysięcy lat opisane w Piśmie Świętym, związane z męką i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policach

Nowe Warpno. Podgrodzie

Niewielka osada położona na niewielkim Półwyspie Grodzkim dawniej osada rybacka dziś dzielnica Nowego Warpna, o unikalnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych z bogatym drzewostanem. Otoczona lasami Puszczy Wkrzańskiej i wodami Zalewu Szczecińskiego oraz Jeziora Nowowarpieńskiego. Wiąże się z nim ciekawa historia, otóż w latach 1952-1962 funkcjonowało w nim Miasteczko Dziecięce przeznaczone dla dzieci i młodzieży z całej Polski. Obiekt utworzono z inicjatywy Związku Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych na wzór pionierskiego obozu Artek w ZSRR, w którym władzę sprawowały dzieci. Na terenie ośrodka znajdowały się liczne obiekty rekreacyjno-sportowe, biurowe i kulturalne, takie jak m.in.: amfiteatr, boisko sportowe, centrala telefoniczna, dworzec kolejowy i kolejka wąskotorowa z trzema wagonikami, plaża wraz z kąpieliskiem, piekarnia i poczta.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policach (autor: Tomasz Łój)

Ratusz w Nowym Warpnie

Trudno go nie zauważyć - jest to centralna, najokazalsza budowla Nowego Warpna. Budynek o konstrukcji ryglowej (mur pruski) został wzniesiony w 1697 roku, po wielkim pożarze miasta w 1692 roku (dawny ratusz spłonął). Ma konstrukcję czteroosiową z kwadratową wieżą zegarową postawioną od strony zachodniej. Wszystkie skrzydła zostały zbudowane w technice ryglowej. Od początku był siedzibą władz miejskich. To jedyny w Polsce ratusz ryglowy, który obecnie również pełni swą pierwotną funkcję. Jest obiektem unikatowym i najcenniejszym zabytkiem Nowego Warpna.
Przy ratuszu stoi pomnik Hansa Hartiga niemieckiego malarza, którego twórczość była związana z Nowym Warpnem.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policach (autor: Tomasz Łój)

Stolec gm. Dobra. Jezioro Stolsko

Jezioro Stolsko znajduje się we wsi Stolec, ma powierzchnię 139,7 ha i położone jest na Równinie Polickiej w Puszczy Wkrzańskiej. Po niemieckiej stronie zbiornika znajdują się dwie niewielkie wyspy. Jest jeziorem, które przecina granica państwowa z Niemcami. Stanowi specjalny obszar ochrony siedlisk. Obszar ten jest istotnym miejscem zimowania oraz żerowania ptaków wodno-błotnych. Występują tu m.in.: bączek, ślepowron, czapla biała, bocian czarny, łabędź krzykliwy, orzeł przedni, bernikla białolica, kania czarna, błotniak zbożowy, błotniak łąkowy. Za czasów komunistycznych Stolsko dla Polaków nie było dostępne, zostało ogrodzone płotem granicznym mimo, że granica przebiegała przez lustro jeziora. W 1989 roku uczestnicy V Międzynarodowej Ekspedycji Płetwonurków, pod patronatem Głównej Kwatery ZHP wydobyli z jeziora szczątki amerykańskiej Latającej Fortecy zestrzelonej 29 maja 1944 roku. Znalezisko trafiło do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, były to mocno zniszczone fragmenty samolotu, taśma z nabojami, kamizelka kuloodporna. Natomiast w 1996 roku następna wyprawa pod kierownictwem J.Janczukowicza wydobyła z jeziora spory fragment prawego skrzydła "Latającej Fortecy".

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policach (autor: Tomasz Łój)

Miejsce pamięci Elizabeth von Arnim w Buku

Hrabina Elizabeth von Arnim mieszkała w Rzędzinach, w Buku uczestniczyła w nabożeństwach w tutejszym kościele. Kochała przyrodę, a szczególnie róże. Dziś jej pomnik stoi wśród róż na skwerze przy kościele w Buku. To miejsce warto zobaczyć - zwłaszcza kiedy kwitną róże.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policach (autor: Tomasz Łój)

Dolina Dolnej Odry gm. Kołbaskowo

Dolina Dolnej Odry jest mezoregionem Przybrzeża Szczecińskiego, w obrębie którego ustanowiono obszar specjalnej ochrony ptaków o powierzchni 61648,3 ha. Rozciąga się on na długości około 150 km w obrębie powiatów: myśliborskiego, gryfińskiego, polickiego, goleniowskiego oraz miasta Szczecin. W przeważającej części tego terenu Odra wyznacza polsko-niemiecką granicę. Pomiędzy rozgałęzioną Odrą, która dzieli się na część zachodnią i wschodnią (zwaną również Regalicą), leży Miedzyodrze - okresowo zalewana, bagnista równina z licznymi wyspami, łąkami, zaroślami oraz lasami, poprzecinana kanałami i odnogami rzeki. Na północy, w obrębie doliny znajduje się płytkie (4 m) i rozległe (5600 ha) jezioro deltowe Dąbie, o bogatej roślinności wodnej oraz urozmaiconej linii brzegowej. Dolina Dolnej Odry zachowała w dużej mierze naturalny charakter, czemu sprzyja mała gęstość zaludnienia.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policach (autor: Tomasz Łój)

Dzięki korzystnym warunkom atmosferycznym jej flora i fauna jest niezwykle bogata. Liczne mokradła, szuwary, łąki, pastwiska, lasy i łęgi obfitują w rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Tereny te są istotną ostoją ptaków wodno-błotnych i drapieżnych, takich jak brzęczki, ohary, krakwy, łabędzie nieme, bąki, kanie czarne, bieliki, sokoły wędrowne, ostrygojady, wodniczki, żurawie, wodniczki, zielonki, kropiatki.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policach (autor: Tomasz Łój)

To niezwykle urokliwe miejsce sprzyjające wszystkim tym, którzy kochają przyrodę i łączą z nią swoją pasję. Jedną z najpiękniejszych tras lądowych tego miejsca jest Szlak Bielika. Zaczyna się w Siadle Dolnym, tuż nad Odrą, biegnie przez Moczyły do Pargowa. Turyści mogą podziwiać unikalne w skali Europy siedliska zagrożonych gatunków. Na trasie zaprojektowano miejsca postojowe. Są ławki, stoły, stojaki parkingowe oraz kosze na śmieci. Nazwą szlak nawiązuje do jednej z największych przyrodniczych atrakcji tego terenu – bielika, który ma siedliska w gminie Kołbaskowo.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policachfot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policach (autor: Tomasz Łój)fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Policach (autor: Tomasz Łój)


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 25 Mj. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska