Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Poznaliśmy najlepsze sołeckie inicjatywy

Poznaliśmy najlepsze sołeckie inicjatywy fot. Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Które sołeckie inicjatywy okazały się najlepsze w ostatnim roku? Odpowiedź na to pytanie przyniosły wyniki ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki-najlepsza inicjatywa”. Laureatów poznaliśmy podczas uroczystego podsumowania, które odbyło się 28 kwietnia w Lublińcu. Organizatorem konkursu byli Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, Biuro posła do Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka oraz Urząd Miejski w Lublińcu.

Celem konkursu, organizowanego od pięciu lat, jest promocja inicjatyw, które służą wzmocnieniu wspólnot sołeckich oraz korzystnie wpływają na warunki życia na wsi. Patronatu medialnego udzielili „Gazeta Sołecka” i „Tygodnik Poradnik Rolniczy”. Do udziału zaproszono wszystkie sołectwa, które w latach 2010–2021 sfinalizowały projekty finansowane ze środków wyodrębnionych w ramach funduszu sołeckiego lub w których fundusz ten stanowił wkład własny. W V edycji konkursu uczestniczyło ponad 160 przedsięwzięć zrealizowanych przez wspólnoty mieszkańców wsi w 16 województwach. Organizatorem konkursu jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów z siedzibą w Koninie. Zaproszenie do organizacji etapu wojewódzkiego w tegorocznej edycji przyjęło sześć samorządów wojewódzkich. W jego przeprowadzeniu uczestniczyły:

  • Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
  • Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
  • Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
  • Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Spośród inicjatyw zgłoszonych z województw, gdzie nie zostali wyłonieni laureaci regionalni, najwartościowsze przedsięwzięcia wskazała komisja konkursu, w skład której weszli eksperci KSS. W drugim etapie oceny zgłoszonych inicjatyw sołeckich w pracach komisji uczestniczyli również przedstawiciele urzędów marszałkowskich województw reprezentowanych przez uczestników konkursu. W ten sposób wyłoniono szesnastu laureatów, którzy stali się uczestnikami finału ogólnopolskiego. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce sołectwo Łagiewniki Kościelne gmina Kiszkowo w woj. wielkopolskim. Nazwa przedsięwzięcia: Odtwarzamy „Kipę” – lodową wyspę na stawie w Łagiewnikach Kościelnych. Nagrody: okolicznościowy czek na kwotę 7 500 zł i pamiątkowy dyplom oraz prestiżowa statuetka „Sołecka Nike”.

II miejsce sołectwo Górki gmina Prószków w woj. opolskim. Nazwa przedsięwzięcia: Świetlica wiejska w Górkach godna XXI wieku. Remont pomieszczeń świetlicowych. Nagrody: okolicznościowy czek na kwotę 5 500 zł oraz pamiątkowy dyplom.

III miejsce sołectwo Trygort gmina Węgorzewo w woj. warmińsko-mazurskim. Nazwa przedsięwzięcia: Zwiększenie funkcjonalności świetlicy wiejskiej w Trygorcie poprzez cykl remontów i zakupy wyposażenia. Nagrody: okolicznościowy czek na kwotę 4 500 zł oraz pamiątkowy dyplom.

Wyróżnienia otrzymały:

  •        Sołectwo Lipienek gmina Lisewo w woj. kujawsko-pomorskim. Nazwa przedsięwzięcia: Przywrócić Lipienkowi dawny blask – nowe serce wsi.
  •        Sołectwo Golesze Duże gmina Wolbórz w woj. łódzkim. Nazwa przedsięwzięcia: Jesień w Goleszach – praca, tradycja, integracja – zagospodarowanie terenu przy Domu Ludowym w Goleszach Dużych.

Zdobywcy wyróżnień otrzymali nagrody finansowe po 3 000 zł oraz pamiątkowe dyplomy.

Partnerem wydarzenia był Związek Powiatów Polskich.

Śr., 4 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska