Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Oleśnicki - W majowy weekend odwiedź Arboretum Leśne w Stradomi

Warto zobaczyć: Powiat Oleśnicki - W majowy weekend odwiedź Arboretum Leśne w Stradomi fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Oleśnicy

W długi majowy weekend warto odwiedzić Arboretum Leśne w Stradomi, które jest jednym z najbardziej uroczych zakątków powiatu oleśnickiego. Dlaczego właśnie w maju? Właśnie w tym miesiącu zaczynają kwitnąć różaneczniki, które w pełnej krasie można zobaczyć tylko raz do roku.

Tu sklonowanych braci bliźniaków ma znany w kraju dąb Bartek, tutaj też znajduje się największa w Polsce kolekcja sosen - ponad 60 gatunków i odmian. Dla odwiedzających udostępnione jest prawie 70 ha całego 655-hektarowego kompleksu. Jest więc gdzie chodzić, dlatego, żeby spokojnym krokiem dotrzeć do każdego ciekawego zakamarka tego ogrodu, należy sobie zarezerwować cały dzień.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Oleśnicy

Arboretum powstało w 1993 roku. Dwa lata później nadano mu imię dendrologa prof. Stefana Białoboka. Znajduje się tu 1500 gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Szczególnie liczne są taksony świerku, sosny, jodły, modrzewia, jałowca, cyprysika i żywotnika. Zgromadzono też liczącą około 300 taksonów kolekcję różaneczników. W 1995 r. powstało alpinarium czyli ogród skalny. Na jego terenie rośnie wiele gatunków roślin górskich i chronionych, np. dziewięćsił bezłodygowy, goździk pyszny, kosaciec trawolistny, lilia złotogłów czy orlik pospolity. Ogółem zgromadzona w arboretum kolekcja roślin chronionych liczy ponad 100 gatunków, z czego 40 jest rozmnażanych, np. brzoza karłowata, brzoza niska, wierzba lapońska, wierzba zielna, kłokoczka południowa, wisienka stepowa. Ponadto rośnie tu wiele ciekawych roślin ozdobnych z różnych regionów świata, np. gunnera brazylijska, pieris japoński i inne.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Oleśnicy

Arboretum to nie tylko część turystyczna i edukacyjna, ale także produkcyjna, w której przeprowadza się doświadczenia związane z badaniem i produkcją roślin. Jest też archiwum klonów gatunków cennych, czyli żywy bank genów. To pola z klonami najcenniejszych drzew w kraju, pomników przyrody. Posadzono na nich np. klon najstarszego drzewa w Polsce cisu z Henrykowa, który liczy sobie 1260 lat. Są też bracia najbardziej znanych dębów Chrobrego, Lecha, Czecha i Rusa.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Oleśnicy  fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Oleśnicy  fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Oleśnicy  fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Oleśnicy 

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Oleśnicy 


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pon., 25 Kw. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska