Powiat Legnicki powstał 1 stycznia 1999 roku. Obejmuje powierzchnię 744,6 km², plasuje się na 9. miejscu na Dolnym Śląsku i jest drugi w podregionie legnicko-głogowskim, obejmując swym zasięgiem osiem gmin. Leży na Nizinie Śląsko-Łużyckiej z dominującym krajobrazem równinnym, tylko miejscami jest on pagórkowaty lub wzgórzowy.
Posiada wiele obszarów cennych pod względem przyrodniczym. Duża jego część została objęta ochroną prawną, wśród nich 6 rezerwatów przyrody: Brekinia, Bluszcz, Ponikwa, Torfowisko Kunickie, Łęg Korea i Jezioro Koskowickie, 2 obszary krajobrazu chronionego: Dolina Czarnej Wody i Dolina Odry oraz 3 użytki ekologiczne: Torfowisko Szczytniki, Torfowisko Miłkowice i Korytarz Ekologiczny Mierzowice. Przyroda powiatu obfituje w unikalne gatunki zwierząt i roślin, w tym wiele drzew o statusie pomnika przyrody.
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legnicy
Tereny powiatu legnickiego posiadają bardzo bogatą i ciekawą historię. Występuje tu wiele cennych zabytków ruchomych i nieruchomych, 1299 stanowisk archeologicznych, 1551 obiektów, do których należą układy urbanistyczne, architektura i budownictwo, ogrody i parki oraz cmentarze. Najliczniej reprezentowane są obiekty sakralne, z których do najważniejszych zaliczyć należy pomnik historii - barokowy, pobenedyktyński zespół klasztorny wraz z osiemnastowiecznym Kościołem pw. św. Jadwigi w Legnickim Polu. Cenną pozostałością po naszych przodkach są zabytki architektury zamkowo-pałacowej, którą reprezentują m.in. Zamek Piastów legnicko-brzeskich w Chojnowie (obecnie siedziba Muzeum Regionalnego), Zamek w Prochowicach, zespół pałacowo-parkowy w Brenniku oraz pałac w Warmątowicach Sienkiewiczowskich.
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legnicy
Na terenie powiatu miały miejsce znaczące konflikty zbrojne, których wynik rozstrzygał o losach Europy – bitwa pod Legnicą w 1241 r., bitwa pod Lipcami w 1634 r., bitwa pod Pątnowem Legnickim w 1760 r., bitwa nad Kaczawą w 1813 r., bitwa pod Budziwojowem w 1813 r.
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legnicy
Zachęcamy wszystkich amatorów spędzania wolnego czasu z dala od miejskiego zgiełku do odwiedzenia powiatu legnickiego, posiadającego bogate zaplecze turystyczne i rekreacyjne, wspierane pięknem przyrody, licznymi zabytkami, terenami do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Dla ułatwienia dotarcia do najciekawszych miejsc opracowano kilkanaście szlaków turystycznych, m.in. Szlak Wygasłych Wulkanów, Szlak Tatarów czy Szlak Odry.
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legnicy fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legnicy
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legnicy
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legnicy
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legnicy
Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Komentarze