Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Działania administracyjno-urzędnicze, zamiast aktywnego ograniczania bezrobocia

Działania administracyjno-urzędnicze, zamiast aktywnego ograniczania bezrobocia fotolia.pl

W nawiązaniu do pisma Podsekretarz Stanu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Pani Czesławy Ostrowskiej, Konwent Starostów Województwa Małopolskiego wyraził swoje głębokie zaniepokojenie przewidywanym w 2012 roku zmniejszeniem poziomu środków Funduszu Pracy na realizację w Małopolsce działań wspierających powrót osób bezrobotnych na rynek pracy, a także na zapewnienie odpowiedniego poziomu ich obsługi przez powiatowe urzędy pracy.

Jak podnoszą małopolscy Starostowie "(...) pragniemy zaznaczyć, że brak dodatkowych funduszy na rzecz aktywizacji zawodowej, a w tym także na wynagrodzenia pracowników powiatowych urzędów pracy, którzy zajmują się aktywizacją bezrobotnych, może jeszcze bardziej pogłębić recesję na rynku pracy."

"Obniżenie funduszy w obecnym roku o 66% w porównaniu do roku 2010, pokazało, jak bardzo ogranicza to możliwość realizacji aktywnych polityk rynku pracy. Już obecnie widać, że potrzeby znacznej części bezrobotnych nie będą mogły zostać zaspokojone w nadchodzącym roku" - czytamy w stanowisku.

Konwent Starostów Województwa Małopolskiego postuluje ponadto, aby został zwiększony wpływ Samorządu Powiatu na podział i możliwości wydatkowania środków Funduszu Pracy na aktywizację osób bezrobotnych, poprzez zwiększenie wysokości puli środków będących w bezpośredniej dyspozycji Samorządu Powiatu.

W ocenie Starostów pozwoli to na lepszą realizację aktywnej polityki rynku pracy, odpowiadającej potrzebom regionu, a także integracji lokalnego rynku pracy.

W związku z powyższym Starostowie syganlizują, że uzależnienie poziomu limitów środków Funduszu Pracy przeznaczonych na finansowanie kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne pracowników powiatowych urzędów pracy wyłącznie od poziomu limitu środków Funduszu Pracy na realizację programów na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, powoduje brak spójności pomiędzy nakładem pracy koniecznym do obsługi osób bezrobotnych a nakładami finansowymi na wynagrodzenia pracowników obsługujących osoby bezrobotne.

W opinii Kowentu, brak wsparcia finansowego z Funduszu Pracy zdecydowanie odbije się również na pracodawcach jako partnerach lokalnego rynku pracy, którym w sposób wyraźny zostanie ograniczony dostęp do najbardziej efektywnych narzędzi wspierających tworzenie nowych miejsc pracy, jakimi dysponują powiatowe urzędy pracy.

"Należy również zauważyć, że w tym stanie rzeczy podległe Starostom Województwa Małopolskiego powiatowe urzędy pracy, zamiast aktywnie ograniczać bezrobocie i łagodzić jego skutki będą zmuszone w praktyce ograniczyć się do działań administracyjno-urzędniczych, czego dowodem jest radykalny wzrost nakładów ze środków publicznych na finansowanie składki na ubezpieczenie zdrowotne osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku" - podsumowują.

Pełna treść stanowiska dostępna jest poniżej

Załączniki:
Pobierz ten plik (malopolska_fp.pdf)Treść stanowiska129 kB
Wt., 27 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka