Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Święta Bożego Narodzenia w domach Polaków – lepsze czy gorsze niż w ubiegłym roku?

Święta Bożego Narodzenia w domach Polaków – lepsze czy gorsze niż w ubiegłym roku? fotolia.pl

CBOS co dwa lata w grudniowym badaniu pyta Polaków m.in. o to, czy tegoroczne święta Bożego Narodzenia w ich rodzinie będą równie dostatnie jak poprzednie. Wyniki badania z 2019 roku, pozostawały niemal identyczne jak dwa lata wcześniej – zdecydowana większość badanych (87%) twierdziła, że święta w ich rodzinie będą takie same jak zeszłoroczne.

Obecnie ta sama odpowiedź wciąż dominuje wśród Polaków (72%), jednak wyniki prezentowane są z aż 15‑punktowym spadkiem wskazań. W 2021 roku niemal co czwarty Polak przewiduje, że ich święta będą mniej dostatnie niż przed rokiem (23% wobec 5% w 2019 roku). O połowę zmalał też, i tak niewielki przed dwoma laty, odsetek badanych spodziewających się świąt bardziej dostatnich. Te wyraźne zmiany należy zapewne wiązać z niepewną sytuacją gospodarczą, w jakiej znajduje się obecnie nasz kraj.

Jak czytamy w najnowszej publikacji CBOS, przewidywania dotyczące dostatniości świąt są powiązane, co oczywiste, z sytuacją materialną samych badanych. Mniej dostatnich świąt wyraźnie częściej niż pozostali spodziewają się osoby oceniające swoje warunki materialne jako złe (60% wobec 13% wśród osób oceniających je jako dobre), a także o niższych dochodach na osobę w gospodarstwie domowym (do 999 zł – 37% wobec 16% wśród tych z dochodami powyżej 3000 zł per capita). Poza tym ponadprzeciętnie często są to badani, którzy rzadziej biorą udział w praktykach religijnych (30% wśród w ogóle niepraktykujących wobec 15% wśród tych, którzy praktykują kilka razy w tygodniu).

Źródło: CBOS

Śr., 22 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła