Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Europejski Instrument Miejski ze wsparciem dla samorządów. Rozpoczął się trzeci nabór

Europejski Instrument Miejski ze wsparciem dla samorządów. Rozpoczął się trzeci nabór fotolia.pl

15 października rozpoczął się trzeci nabór do European City Facility (EUCF), czyli Europejskiego Instrumentu Miejskiego, który wspiera samorządy w przygotowaniu i realizacji ambitnych projektów, wpisujących się w nowe cele energetyczno-klimatyczne. W tej kolejnej edycji trwającej od 15 października do 17 grudnia 2021 r. zostanie wybranych 69 beneficjentów z całej Europy, wśród których zostanie rozdysponowanych 4,14 mln EUR.

Inicjatywa EUCF wspiera samorządy lokalne w opracowaniu koncepcji inwestycyjnych, przyczyniających się do realizacji działań określonych w lokalnych planach działań na rzecz klimatu i energii (SEAP, SECAP i inne). Jego nadrzędnym celem jest mobilizacja inwestycji w obszarze zrównoważonej energii w europejskich miastach i gminach. 

W ramach EUCF wnioskodawca może ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości 60 000 € na opracowanie wybranej koncepcji, obejmującej takie działania jak: przygotowanie studiów wykonalności, analizy rynkowe, analizy interesariuszy, analizy prawne, ekonomiczne i finansowe, analizy ryzyka, działania koordynacyjne i organizacyjne. Proces składania wniosków jest prosty oraz przejrzysty i składa się z dwóch etapów: szybkiej weryfikacji kwalifikowalności oraz złożenia pełnego formularza aplikacyjnego. 

Europejski Instrument Miejski ma na celu:

  • dostarczenie miastom praktycznej wiedzy technicznej i finansowej, inspirowanej najlepszymi praktykami europejskimi, w celu pobudzenia inwestycji publicznych i prywatnych,
  • budowanie kompetencji urzędników w opracowywaniu nowych projektów i zapewnienie im narzędzi oraz możliwości tworzenia sieci kontaktów i transferu wiedzy,
  • ułatwienie dostępu, zwłaszcza małym i średnim gminom, do finansowania prywatnego oraz finansowania ze środków UE m.in.: Europejski Fundusz Strukturalny i Inwestycyjny (EFSI), program Horyzont 2020 oraz usługi Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). 

Aby dowiedzieć się więcej o regułach trzeciego naboru, można zapoznać się z nagraniem ostatniego webinarium, poświęconego inicjatywie EUCF na stronie youtube . W listopadzie odbędzie się kolejne webinarium, podczas którego uczestnicy będą mogli na żywo zadać pytania ekspertowi krajowemu.

Więcej informacji o EUCF na stronie www.eucityfacility.eu oraz www.pnec.org.pl.

Śr., 20 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska