Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządowcy z całej Polski protestowali w Warszawie w obronie samorządności

Samorządowcy z całej Polski protestowali w Warszawie w obronie samorządności .

Przedstawiciele samorządów każdego szczebla spotkali się w Warszawie, aby wspólnie protestować przeciwko Polskiemu Ładowi. Zdaniem włodarzy, propozycje rządu to finansowa pułapka dla samorządów, a co za tym idzie, dla mieszkańców całej Polski.

13 października w warszawskim teatrze Roma spotkali się przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu, by wspólnie sprzeciwić się rozwiązaniom proponowanym w Polskim Ładzie.

„Jedno trzeba powiedzieć o tym rządzie. Skonsolidował całe środowisko samorządowców. A teraz szykuje ogromny skok na kasę. Dlatego jesteśmy tutaj, aby jasno o tym mówić i zaprotestować” – mówił otwierający spotkanie prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. O jedność wśród samorządowców apelował też prezydent Sopotu, Jacek Karnowski. „Ten rząd nie rozumie i nie lubi niczego, co jest niezależne. Na naszych barkach spoczywa obrona tego, czego będą uczyły się nasze dzieci” – mówił. Andrzej Dziuba, prezydent Tychów podkreślił, że obecna sytuacja jest nie do przyjęcia. Zaznaczył, że Polski Ład obciąży samorządy, a tym samym mieszkańców. Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz skupiła się na temacie edukacji. Jak podkreślała: „Chcemy szkoły otwartej, która nauczy odróżniać, co jest prawdą, a co nie. Chcemy też, żeby szkoła była otwarta dla tych, dla których język polski nie jest podstawowym. Wolna szkoła to nasza przyszłość”. Stanowczy protest wobec ograniczania kompetencji a także ograniczania dochodów własnych samorządów wyraził Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne. Dużą rolę powiatów w codziennym umacnianiu Polski samorządowej podkreślił natomiast Krzysztof Maćkiewicz, Starosta Wąbrzeski i Wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich. „Przekonaliśmy naszych mieszkańców, czym jest samorząd na poziomie powiatowym. Jesteśmy za tym, aby samorząd był modernizowany, ale nie ograniczany. Jesteśmy za przekazywaniem nam kolejnych zadań, a nie centralizacją. Dlatego cieszę się, że jesteśmy tutaj dzisiaj w tak licznym gronie” – mówił. Słowa do zgromadzonych skierował również Tadeusz Truskolaski, prezydent Miasta Białegostoku i Prezes Unii Metropolii Polskich. Zaznaczył, że partia rządząca udowadnia, że nic nie jest dane raz na zawsze, także samorząd. Powstanie samorządu uznał natomiast za największe osiągnięcie ostatniego 30-lecia. „Nie walczymy tu dziś o pieniądze ale o pryncypia, o fundamenty demokracji” – podkreślił. O początkach tworzenia się polskiej samorządności mówił również senator i Prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz. Zwrócił uwagę jak bardzo na przestrzeni lat zmieniły się świadczone usługi publiczne. „Jesteśmy tu po to, by bronić naszych wartości. Nie można liczyć na to, że sytuacja zmieni się sama. Opór ma sens” – mówił. Podkreślił także, że Senat stanowi ostoję samorządności. Zgodził się co do tego, że samorząd wymaga zmian, jednak nie można ich dokonywać w takim chaosie, z jakim mamy do czynienia obecnie. Jak podkreślał: „samorząd powinien mieć podmiotowość polityczną i wykreować reprezentację, która będzie rozmawiać i współpracować z partiami opozycyjnymi”.
Podczas wydarzenia wybrzmiał również głos organizacji społecznych. Edwin Bendyk, prezes zarządu Fundacji Batorego mówił o niezwykle istotnym kontekście, jaki jednostki samorządu terytorialnego tworzą dla działalności organizacji pozarządowych. Zwrócił również uwagę na konieczność odświeżenia idei samorządu terytorialnego.

Zgromadzeni przedstawiciele samorządów jednogłośnie przyjęli apel środowiska samorządowego „W obronie społeczności lokalnych i regionalnych”. Po jego uroczystym podpisaniu przez przedstawicieli organizacji samorządowych, uczestnicy spotkania udali się przed siedzibę Sejmu RP, gdzie wręczyli apel na ręce Wicemarszałków Sejmu – Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Włodzimierza Czarzastego i  Piotra Zgorzelskiego. Przed gmachem Sejmu głos ponownie zabrali przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli. Reprezentujący Związek Powiatów Polskich Mirosław Czapla podkreślał, jak ważna jest jedność w walce o prawa samorządu.

Zgromadzeni przed Sejmem zakończyli protest wspólnym okrzykiem „Nie ma wolności bez samorządności”.

Załączniki:
Pobierz ten plik (Apel_13.10.pdf)Apel środowiska samorządowego909 kB
Pt., 15 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska