Powiat gołdapski położony jest na północno-wschodnich krańcach województwa warmińsko-mazurskiego. Leży w obrębie tzw. „Mazur Garbatych”, zachwycających pięknym, morenowym krajobrazem, a także charakterystycznym pagórkowatym pejzażem ukształtowanym tysiące lat temu przez lodowiec. Od 2000 roku Gołdap cieszy się statusem uzdrowiska o profilu klimatyczno-borowinowym.
Niewątpliwym walorem tego obszaru są urokliwe jeziora, niska gęstość zaludnienia oraz stosunkowo duże zalesienie.
fot. Archiwum Powiatu Gołdapskiego
Powiat gołdapski to nie tylko piękne krajobrazy i urzekająca cisza. Jest tu także sporo zabytków architektury, miejsc o ciekawej historii oraz szereg innych atrakcji turystycznych.
Jednym z architektonicznych zabytków najbardziej znanym i charakterystycznym w powiecie jest grobowiec rodziny Fahrenheid w miejscowości Rapa, niedaleko Bań Mazurskich. Z uwagi na swój kształt obiekt nazywany jest „Piramidą w Rapie”.
fot. Archiwum Powiatu Gołdapskiego
Największą, i to dosłownie, atrakcją turystyczną regionu są mosty w Stańczykach. Mosty należą do najwyższych w Polsce i swoim wyglądem przypominają rzymskie akwedukty. Są elementem nieczynnej już infrastruktury linii kolejowej łączącej niegdyś Gołdap z Żytkiejmami. W pobliżu mostów znajduje się wieża widokowa, a obok niej dwa jeziora polodowcowe.
fot. Archiwum Powiatu Gołdapskiego
Zatrzymując się w Gołdapi, warto zarezerwować czas na pieszą wycieczkę i zapoznać się z zabytkami oraz atrakcjami turystycznymi w centrum miasta. Jedną z takich atrakcji jest wieża ciśnień z 1905 roku, pełniąca dziś funkcję punktu widokowego z klimatyczną kawiarnią.
fot. Archiwum Powiatu Gołdapskiego (M. Słapik)
Podobnym miejscem i punktem widokowym jest kawiarnia obrotowa, znajdująca się na szczycie Pięknej Góry. Jest to jedyna taka kawiarnia w regionie, której podłoga obrotowa zatacza pełny krąg w ciągu niecałej godziny, ukazując panoramę miasta i pobliskich terenów. Piękna Góra to także raj dla miłośników sportów zimowych, bowiem w sezonie działają tu stoki narciarskie z wyciągiem orczykowym oraz wypożyczalnia sprzętu zimowego.
fot. Archiwum Powiatu Gołdapskiego
Przebywając nad jeziorem gołdapskim warto odwiedzić również promenadę zdrojową, gdzie znajdują się tężnie solankowe oraz pijalnia wód mineralnych i leczniczych.
fot. Archiwum Powiatu Gołdapskiego
Imponująca jest także duża gęstość oznaczonych szlaków pieszych i rowerowych o łącznej długości ok. 700 km.
To wszystko sprawia, że powiat gołdapski jest nie tylko doskonałym miejscem do spędzania urlopu, wyciszenia i nabrania sił, ale także miejscem do czynnej turystyki na łonie natury.
Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.