Wody Polskie – RZGW w Gliwicach, gminy Bierawa i Kuźnia Raciborska, PGL Lasy Państwowe – RDLP w Katowicach oraz Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A. – wszystkie te podmioty 1 lipca 2021 r. podpisały w Kuźni Raciborskiej List Intencyjny dotyczący budowy zbiornika wodnego Kotlarnia. Planowana powierzchnia zbiornika wynosi ok. 900 ha. Pojemność to ok. 40 mln m3, z czego rezerwa powodziowa wynosi 24 mln m3. Szacowany koszt budowy to ok. 130 mln złotych. Budowa przewidziana jest na lata 2022-2027.
Planowany obiekt hydrotechniczny powstanie w dawnym wyrobisku kopalnianym. Jest to przykład rekultywacji terenu eksploatacji górniczej – rozwiązanie to nie niesie za sobą znaczącej ingerencji w środowisko naturalne, pozwala za to na osiągnięcie licznych korzyści. Zbiornik będzie posiadał funkcję retencyjną, będzie przeciwdziałał skutkom powodzi i suszy. Powstanie jako mokry, wypełniony wodą, a wśród jego wielu funkcji zostanie uwzględniona rezerwa powodziowa, która pomoże odciążyć zlewnię rzeki Bierawki na wypadek wezbrań. Budowa zbiornika mokrego może także wywrzeć pozytywny wpływ na stosunki wodne w okolicy. Zbiornik będzie rezerwuarem wody, odpowiadającym na liczne potrzeby mieszkańców. Dzięki zagospodarowaniu obszaru wokół zbiornika, teren ten stanie się dostępnym dla mieszkańców i przyjezdnych miejscem rekreacji i odpoczynku.
Zbiornik ma powstać w rejonie, który został dotknięty tragicznymi pożarami lasów m.in. w Kuźni Raciborskiej blisko 30 lat temu. Był to największy pożar, jaki miał miejsce w Polsce oraz Europie Środkowej po II wojnie światowej – ogień strawił wtedy 90,62 km2 lasów.
Źródło: www.wody.gov.pl