14 i 15 czerwca br. w Polanicy Zdroju z inicjatywy Romana Potockiego – Przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego oraz Macieja Awiżenia - Starosty Kłodzkiego, odbył się Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego.
W trakcie konwentu zaproszeni samorządowcy omawiali ważne problemy dotyczące regionu. Przedstawiciel Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych pan Waldemar Malinowski przedstawił aktualne problemy w służbie zdrowia oraz niepokojący temat zmian ustrojowych w ochronie zdrowia.
Poruszono także temat procedur zamówień publicznych oraz przedstawiono projekt kampanii społecznej dotyczącej problemu fonoholizmu, czyli uzależnienia od telefonów komórkowych we współczesnym świecie.
Podczas posiedzenia konwentu przyjęto stanowisko w sprawie zasad i trybu udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych związanych z remontem, przebudową i odbudową obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej.
W przyjętym stanowisku samorządowcy zgłaszają swój sprzeciw do zapisów § 2, który pozbawia jednostki samorządu terytorialnego możliwości pozyskiwania środków z dotacji celowej na realizację zadań pozytywnie zakwalifikowanych, nie tylko przez gminne i powiatowe komisje ds. szacowania strat, ale także przez komisję wojewódzką.
Jak czytamy w dalszej części stanowiska: „zmiana wytycznych zniweczyła wieloletnie działania członków komisji ds. szacowania strat w infrastrukturze gmin i powiatu oraz podmiotów zaangażowanych w przygotowanie wymaganych dokumentacji. Jednostki samorządu terytorialnego ponosiły także koszty, na które zdecydowały się w nadziei, że po otrzymaniu promes będą mogły odbudować uszkodzoną bądź zniszczoną infrastrukturę”.
Samorządowcy podkreślają również, że: „zadania starsze niż dwa lata zostały pozbawione wsparcia ze strony MSWiA. Wiele z nich poprzez anulowanie przez nowe wytyczne, nie będzie mogło być zrealizowanych ze względu na brak środków finansowych, a jedynym wyjściem, aby móc starać się skutecznie o dotacje celowe może okazać się jedynie oczekiwanie na kolejne klęski żywiołowe, które tylko pogłębią już istniejące uszkodzenia. Obecne wytyczne w znaczący sposób utrudnią jednostkom samorządu terytorialnego przywrócenie infrastruktury drogowej do stanu sprzed zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej”.