Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Korupcja w Polsce – najnowsze dane Globalnego Barometru Korupcji

Korupcja w Polsce – najnowsze dane Globalnego Barometru Korupcji fotolia.pl

Ponad dwie trzecie Europejczyków (62%) uważa, że korupcja jest istotnym problemem. Blisko trzy czwarte (72%) Polaków jest przekonanych, że korupcja w Polsce to duży problem. Transparency International (TI), międzynarodowa organizacja specjalizująca się w problematyce korupcji i polityki antykorupcyjnej, której partnerem w Polsce jest Fundacja Batorego opublikowała dziś wyniki Globalnego Barometru Korupcji (Global Corruption Barometer – GCB) dla państw Unii Europejskiej – czytamy w najnowszym wpisie Fundacji Batorego.

Według jednej trzeciej obywateli UE zagrożenie korupcją wzrosło w okresie roku poprzedzającego badanie.

Polska w Barometrze nie wypada najlepiej. Jest to już kolejny sygnał alarmowy po opublikowanym na początku tego roku Indeksie Percepcji Korupcji. Aż 72% Polaków twierdzi, że korupcja w Polsce to duży problem. Według najnowszych badań GCB 37% Polaków uważa, że poziom korupcji w ostatnich 12 miesiącach przed badaniem wzrósł, a tylko 20% sądzi, że zmniejszyła się ta wartość. Jako najbardziej skorumpowane instytucje publiczne Polacy uważają administrację rządową (34% wskazań), urząd premiera (32%) i parlament (31%). Respondenci jako najmniej skorumpowane podmioty wymieniają policje (tylko 10% wskazań) i organizacje społeczne (12%).

Większość Polaków sądzi, że władza nie radzi sobie dobrze z korupcją. Złe oceny władzy centralnej pod względem korupcji współgrają z bardzo niskim zaufaniem. Brak zaufania do rządu deklaruje aż 78% ankietowanych, z czego 46% z nich w sposób zdecydowany.

Według najnowszych danych z badania polskich respondentów wynika, że 10% z nich wręczyło łapówkę w ostatnich 12 miesiącach chcąc uzyskać dostęp do jednej z podstawowych usług publicznych. Jako najczęściej wymieniany organ do wręczenia łapówki wymieniana jest opieka zdrowotna (10%) i policja (6%).

37% Polaków deklaruje, że starając się uzyskać dostęp do usług publicznych Polacy korzystali z osobistych koneksji, czyli formy kumoterstwa, nepotyzmu lub protekcji.

Polacy (57% respondentów) czują się bezradni względem przeciwdziałaniu korupcji oraz nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że „Obywatele mają wpływ na to, jak walczy się z korupcją”. Ponad połowa (68%) Polaków deklaruje, że rząd nie jest zainteresowany zdaniem przeciętnych obywateli, a 48% bałoby się zgłosić korupcję odpowiednim organom.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: Fundacja Batorego

Śr., 16 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła