Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Modernizacja warszawskiego ZUSOK-u zmniejszy rachunki mieszkańców

Modernizacja warszawskiego ZUSOK-u zmniejszy rachunki mieszkańców fotolia.pl

Trwają prace w związku z rozbudową i modernizacją Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych („ZUSOK”) na warszawskim Targówku. Nowa inwestycja będzie największą instalacją termicznego przekształcania odpadów komunalnych („ITPO”) w Polsce.

Rozbudowywana w ramach istniejącego ZUSOK instalacja będzie wydajna i w istotnym stopniu wpłynie na ograniczenie ilości składowanych odpadów komunalnych pochodzących z warszawskich gospodarstw domowych. Projekt zrealizowany zostanie w oparciu o najlepsze dostępne technologie w standardzie BAT (ang. „Best available technology”, czyli „Najlepsze dostępne techniki”). Te zaawansowane rozwiązania technologiczne oraz wysokie standardy środowiskowe wykluczają możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na środowisko i mieszkańców.

Po rozbudowie Zakład na Targówku dysponować będzie trzema niezależnymi liniami technologicznymi, których łączna wydajność wyniesie ponad 300 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Jednocześnie zmodernizowana ITPO będzie działać w kogeneracji, co oznacza, że przekształci odpady w prąd i ciepło, które trafią do kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych w Warszawie. Wytworzone zostanie 200 tys. MWh energii cieplnej/rok, a także 100 tys. MWh energii elektrycznej/rok. Wszystko to finalnie sprzyjać będzie portfelom mieszkańców stolicy. Rozbudowa ZUSOK pozwoli ustabilizować ceny zagospodarowania odpadów w Warszawie.

Obiekt na Targówku będzie też pełnić funkcje rekreacyjne oraz edukacyjne. Na jego terenie znajdzie się ścieżka edukacyjna, zielone dachy wspomogą retencję wód opadowych, a transparentne elementy elewacji budynku dadzą po zmroku wyjątkowy efekt iluminacji.

Zakończenie rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych zaplanowane jest na przełom lat 2023 oraz 2024. 

Źródło: IP

Pon., 7 Czrw. 2021 1 Komentarz Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska

Komentarze

jacek
0 # jacek 2021-06-11 11:26
Że będzie duża i nowoczesna to wiadomo ale oglądałem wizualizacje i będzie ładnie wyglądać
| | |