Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polski Ład może pozbawić samorządy samodzielności

Polski Ład może pozbawić samorządy samodzielności fotolia.pl

Polityka nowego centralizmu od kilku lat prowadzi do konsekwentnego osłabiania samorządów. Pomimo tej wiedzy, z pewnym zdumieniem czyta się dokument, który zdaje się nie zauważać istnienia drugiego po administracji centralnej kluczowego filara polskiej państwowości i systemu zarządzania publicznego, jakim jest samorząd. Ważny jest jakościowy zwrot w myśleniu o państwie, gdzie impulsy rozwojowe i pomysły poprawiające życie obywatelek i obywateli mają płynąć niemal wyłącznie z centrum, zaś podmiotowość wspólnot lokalnych zostanie ograniczona do możliwości ubiegania się o dotacje z jednego z rozlicznych centralnie zarządzanych i uznaniowo dzielonych funduszy - czytamy w raporcie opublikowanym przez Fundację Batorego.

Fundacja w opublikowanym raporcie podnosi: "Skala zapowiedzianych zmian, o ile zostaną zrealizowane, będzie na tyle znacząca, że doprowadzą one do zmiany ustrojowej. Samorząd po Polskim Ładzie można będzie opisać jako agenta administracji rządowej uzależnionego w większości od uznaniowych transferów finansowych z budżetu centralnego i pozbawionego kluczowych instrumentów realizowania samodzielnej polityki przykrojonej do lokalnych czy regionalnych potrzeb."

Niezależnie od przedstawionych uwag w analizie na temat podejścia do roli samorządów zaprezentowanego w Polskim Ładzie, trudno uciec od bardziej ogólnych wniosków na temat tej koncepcji rozwojowej jako całości. Autor publikacji zwraca uwagę na jej rażący brak spójności i całościowej opowieści rozwojowej. "Dokument sprawia wrażenie luźno sklejonych wkładów poszczególnych resortów, pozbawionych wspólnego mianownika w postaci choćby zestawu celów i wskaźników odnoszących się do jakości życia obywatelek i obywateli czy stanu środowiska. Całość czyta się raczej jako komponowaną na szybko listę zakupów, która ma na odbiorcach zrobić wrażenie kwotami inwestycji, liczbą kilometrów nowych dróg bądź ilością wylanego betonu. Archaiczna natura Polskiego Ładu przejawia się więc nie tylko w pomijaniu samorządów jako kluczowego partnera w polityce rozwoju, ale także w samym zdefiniowaniu, na czym ów rozwój polega i co jest jego miarą."

Więcej informacji tutaj.

Źródło: Fundacja Batory

Śr., 2 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła