Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koniec problemów z zapachami? Jest projekt ustawy

Koniec problemów z zapachami? Jest projekt ustawy fotolia.pl

Rząd chce rozwiązać problem zapachów emitowanych przez niektóre rodzaje działalności rolniczej. Jest propozycja zmian w prawie.

Ministerstwo Klimatu przygotowało projekt ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Projekt aktualnie przechodzi rządowy proces legislacyjny. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został zaprezentowany 1 czerwca, kiedy został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Autorzy projektu proponują wprowadzić specjalne zasady lokalizowania „planowanych przedsięwzięć sektora rolnictwa, których funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej”. W praktyce chodzi o fermy zwierząt. Zasadą ma być, że będą one mogły znajdować się tylko w określonej odległości od nieruchomości zamieszkiwanych lub uczęszczanych przez ludzi. Odległości te będą ustalane w oparciu o przelicznik określony w ustawie – ich wartości są zależne od liczby zwierząt przewidzianej do hodowli w danym obiekcie.

Możliwość ulokowania takiego obiektu w odległości mniejszej niż ustawowa będzie dopuszczalna na zasadzie wyjątku. Inwestor planujący rozpoczęcie takiego przedsięwzięcia będzie musiał uzyskać zgodę od wszystkich właścicieli zamieszkałych nieruchomości znajdujących się w bliższym sąsiedztwie.

Przepisy projektu ustawy przewidują także zmiany w przepisach ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Zakres zmian w największym stopniu ma objąć planowanie przestrzenne oraz postępowanie architektoniczno-budowlane. Wymogi dotyczące lokalizowania „planowanych przedsięwzięć […]” mają być uwzględniane w procesie planowania przestrzennego oraz w związku z wydawaniem decyzji o pozwoleniu na budowę.

Projektodawcy zakładają, że proponowane zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Śr., 2 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Jakub Dorosz-Kruczyński