Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Powiat Pilski - rok 2020 pełen wyzwań

Na rzecz lokalnej społeczności: Powiat Pilski - rok 2020 pełen wyzwań fot. Archiwum Powiatu Pilskiego

Powiat Pilski mimo pandemii nieustająco realizował spoczywające na nim zadania. Inwestował w edukację młodzieży, dbał o seniorów. W trosce
o zdrowie mieszkańców wspierał finansowo inwestycje w szpitalu w Pile i Wyrzysku. Budował i modernizował drogi, wspierał sport dzieci i młodzieży, służby mundurowe. Podejmował wiele działań, aby minimalizować skutki pandemii, pomagając także przedsiębiorcom.

- Za nami 2020 rok. Rok szczególny, trudny dla nas wszystkich. Jednak w sytuacji kiedy pełnimy funkcje publiczne musimy wymagać od siebie więcej. Zarząd Powiatu w Pile, mimo wielu ograniczeń i zmian wprowadzanych w związku z zagrożeniem CODIV- 19, nieprzerwalnie w ciągu roku realizował zaplanowane inwestycje oraz czynił starania o rozpoczęcie nowych, tak aby w czasie, gdy w końcu miną wszystkie zagrożenia, mieszkańcy mogli skorzystać z odbudowanej i zmodernizowanej infrastruktury w powiecie pilskim – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Odbudowa Powiatowego Stadionu przy Okrzei

Powiat Pilski pozyskał na tę inwestycję środki unijne w kwocie ponad 3,5 mln zł. W części rekreacyjnej wybudowano: plac zabaw, siłownię, nowe altanki, parkingi, drogi, chodniki. Na dużym stadionie wymieniono trybuny, zainstalowano nowoczesne oświetlenie płyty boiska, które pozwala na rekreację do późnych godzin wieczornych. Z własnych środków Powiat odnowił murawę, wybudował tartanową bieżnię. W miejscu dawnych kortów wybudował mniejsze boisko dla młodych adeptów piłki nożnej. Obiekt otwarto w sierpniu 2020 r.. Od tego czasu odbyło się tu wiele wydarzeń piłkarskich, zawody lekkoatletyczne, spotkania seniorów. Mieszkańcy korzystają z obiektu także indywidulanie, grają w piłkę, biegają, rodziny z dziećmi korzystają z placu zabaw, siłowni.

Rewitalizacja budynku dawnego kina Iskra

Równolegle, za kwotę blisko 5 mln zł, trwały prace wykończeniowe w ponad 100-letnim budynku dawnego kina Iskra w Pile. Pozyskane fundusze pochodziły również z unijnych środków, które Powiat Pilski pozyskał z projektu, w ramach którego odbudował Stadion Powiatowy przy Okrzei. Rewitalizacja objęła remont zewnętrzny budynku, wymianę dachu, nową elewację, łącznie z odsłonięciem od strony ulicy okien w sali widowiskowej. Wewnątrz remont także był gruntowny - salę widowiskową wyposażono w nową scenę, miejsca dla widowni oraz profesjonalne nagłośnienie.

Hala sportowa przy Pola

Na końcowym etapie budowy była również hala sportowa przy ul. Pola. Koszt inwestycji to 15 mln zł. Obecny Zarząd Powiatu w Pile, dzięki wsparciu pilskich parlamentarzystów, pozyskał na jej budowę 6 mln zł z Ministerstwa Sportu, a hala została wpisana do inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Będzie ona służyć wszystkim mieszkańcom, ale przede wszystkim uczniom Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Pile, I LO
i pozostałym ze szkół prowadzonych przez Powiat Pilski.

Termomodernizacja budynków Starostwa

W sierpniu 2020 r. rozpoczęła się termomodernizacja budynków Starostwa Powiatowego, w tym zabytkowego, będącego dawną siedzibą Urzędu Wojewódzkiego w Pile. Obejmowała ona również zagospodarowanie terenów zielonych wokół budynków, gdzie powstaną strefy edukacji ekologicznej dla mieszkańców. Po ukończeniu remontu będzie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Pile, nowa strefa wypoczynku dla mieszkańców, wkomponowana w teren Wyspy.

Szpital Specjalistyczny w Pile

2020 rok to także rekordowy rok pod względem dotacji dla Szpitala Specjalistycznego w Pile. Powiat Pilski przekazał łącznie 3,4 mln zł - najwięcej
w historii powiatu pilskiego. Z tych środków za ponad 500 tys. zł zakupiono specjalistyczne urządzenia na potrzeby różnych oddziałów, w ostatnim czasie najnowocześniejszy mammograf wartości blisko 800 tys. zł do którego Powiat Pilski dołożył 155 tys. zł. Na ukończeniu jest modernizacja Oddziału Chemioterapii za kwotę 4 mln zł, którą przyspieszyła dotacja Powiatu w wysokości 2 mln zł.

Inwestycje w edukację dzieci i młodzieży

Powiatowe Centrum Edukacji w Pile wyposażono w cztery pracownie do praktycznej nauki zawodów.
W Zespole Szkół Ekonomicznych powstał nowy kierunek – technik multimediów. Władze Powiatu podpisały także umowę na utworzenie w Zespole Szkół Technicznych w Pile nowego kierunku „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. W grudniu w czterech szkołach branżowych urządzono bogato wyposażone w sprzęt laboratoryjny i multimedialny Zielone Pracownie do prowadzenia lekcji z przedmiotów przyrodniczych i ekologii.

W 2021 roku Powiat Pilski planuje budowę Centrum Innowacji Technologicznych przy Powiatowym Centrum Edukacji za kwotę 27 mln zł.

Źródło powiat.pila.pl

Śr., 26 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska