Listopadowe posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej (30 listopada) było posiedzeniem inauguracyjnym Michała Boniego, ministra administracji i cyfryzacji, jako współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Nakreślona przez niego na wstępie wizja działań daje nadzieję na nową jakość funkcjonowania Komisji Wspólnej.
Minister Michał Boni wskazał, że dla nowopowstającego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zagadnienia dotyczące samorządu terytorialnego będą miały charakter kluczowy, chociażby z tego względu, że jednym z nadrzędnych celów nowego resortu będzie budowanie spójności całej administracji publicznej.
Zapowiedział, że konsultacje muszą być przeprowadzane w sposób nie tylko sprawny, ale i rzetelny. Minister podzielił się swoim wrażeniem, iż do tej pory w wielu wypadkach konsultacje miały charakter czysto formalny. Zapowiedział również, że w nowych realiach rząd będzie z większą uwagą pochylał się nad negatywną opinią strony samorządowej odnośnie wprowadzanych rozwiązań. W szczególności do minimum mamy ograniczyć wprowadzenie rozwiązań, na które nie ma zabezpieczonych środków finansowych.
Ze względu na liczne sprawy leżące na styku administracji rządowej i samorządowej minister Michał Boni wskazał na konieczność współpracy, zwłaszcza na poziomie regionalnym. Zapowiedział cykliczne organizowanie spotkań z udziałem wszystkich wojewodów i marszałków województw – z pełną świadomością wojewodów, że gospodarzem regionu jest marszałek województwa i świadomością marszałków województwa, że wojewodowie są uprawnionymi przedstawicielami rządu.
Wyraził również nadzieję, że Komisja będzie nie tylko miejscem dyskusji spraw bieżących, lecz również dyskusji nad problemami systemowymi. Od tych zagadnień powinno rozpoczynać się każde posiedzenie plenarne. Wśród najistotniejszych tematów o takim charakterze wymienić należy:
- system planowania rozwoju zwłaszcza w kontekście wykorzystania środków unijnych;
- rzeczowa analiza ustrojowa stanowiąca podsumowanie kilkunastu lat funkcjonowania samorządu terytorialnego w obecnej strukturze;
- kwestia finansowania zadań – istotna zwłaszcza w świetle wyzwań stojących dzisiaj przed wszystkimi;
- zagadnienie funkcjonowania rynku pracy i finansowania usług rynku pracy;
- konstrukcja systemu edukacji.
Na zakończenie minister podkreślił, iż dostrzega w Komisji Wspólnej ogromny potencjał możliwy do wykorzystania. Zdaje sobie jednocześnie sprawę, że po stronie samorządowej może występować różnica interesów między jednostkami reprezentowanymi przez poszczególne korporacje – z tego względu w najbliższym czasie zamierza przeprowadzić spotkania dwustronne.
W odpowiedzi Jacek Majchrowski, współprzewodniczący Komisji Wspólnej ze strony samorządowej, wyraził radość z nadziei na nową jakość współpracy.
Ryszard Grobelny wyraził zadowolenie ze złożonej deklaracji ministra Michała Boniego, dodał jednak, iż kluczowe będzie dopiero dostrzeżenie zmiany podejścia. Jak na razie strona rządowa nie tylko – wbrew przepisom konstytucji – nie widziała przeszkód w przerzucaniu zadań obligatoryjnych na stronę samorządową, lecz również wprowadzając zadania fakultatywne nie dostrzegała niestosowności rozbudzania oczekiwań społecznych bez możliwości ich zaspokojenia.
W toku późniejszej dyskusji poszczególni przedstawiciele strony samorządowej wskazali na najistotniejsze problemy dotykające obecnie gminy, powiatu i województwa. Wśród innych podniesionych wątków warto wskazać propozycję poszerzenie składu Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych o przedstawiciela samorządu terytorialnego jako pracodawcy. Sprawa ta ma być przedmiotem analiz.