Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Powiat Lubelski stworzył Inkubator Pszczelarstwa

Na rzecz lokalnej społeczności: Powiat Lubelski stworzył Inkubator Pszczelarstwa fot. Archiwum Powiatu Lubelskiego

Inkubator Pszczelarstwa to wyjątkowa inwestycja w skali całego kraju. Jest to pierwsze w Polsce miejsce, w którym pszczelarze, korzystając z bogato wyposażonej linii technologicznej, mogą dokonać przetwórstwa miodów i produktów pszczelich własnej produkcji.

Jego lokalizacja nie jest przypadkowa - znajduje się w Pszczelej Woli, na terenie Technikum Pszczelarskiego, będącego znanym w Polsce i Europie ośrodkiem edukacji i praktyki pszczelarskiej.

Inkubator Pszczelarstwa stworzono z myślą o początkujących pszczelarzach, którzy będą mogli skorzystać ze specjalistycznego sprzętu do przetwórstwa miodu (ponosząc jedynie koszty eksploatacyjne) bez konieczności inwestowania w drogie wyposażenie własnej pracowni i wygospodarowania we własnym zakresie pomieszczeń spełniających obowiązujące normy. Użytkownicy samodzielnie będą przetwarzali żywność, korzystając z usługi udostępnienia powierzchni i urządzeń Inkubatora.

W ramach działalności przetwórczej Inkubatora realizowane są następujące usługi: udostępnianie do wykorzystania linii technologicznej przetwórstwa miodu - w ramach tej usługi możliwe będzie, przy pomocy specjalistycznych urządzeń, wykonanie następujących czynności obróbki miodu: odsklepianie, odwirowywanie, kremowanie, dekrystalizacja czy konfekcjonowanie miodu. Istnieje również możliwość wypożyczenia specjalnego sprzętu do pozyskiwania pierzgi oraz pyłku pszczelego i skorzystania z niego we własnej pracowni.

Poza udostępnianiem linii technologicznej Inkubator Pszczelarstwa pełni funkcje edukacyjne. Sala szkoleniowa połączona jest z tzw. korytarzem edukacyjnym, czyli całkowicie przeszklonym, biegnącym wzdłuż pomieszczeń produkcyjnych korytarzem, umożliwiającym obserwację prac prowadzonych w Inkubatorze na części przetwórczej.

W ramach działalności Inkubatora Pszczelarstwa organizowane są warsztaty pszczelarskie dla szkół i przedszkoli. W zależności od pory roku, zajęcia prowadzone są przy otwartych ulach (od maja do września) oraz w korytarzu edukacyjnym. W czasie warsztatów uczestnicy zgłębiają swoją wiedzę z tematu pszczelarstwa: czym jest pasieka, jak zbudowany jest ul i kto go zamieszkuje, jak wygląda życie we wnętrzu ula i podział ról w rodzinie pszczół oraz jak ważny jest proces zapylania kwiatów. Uczestnicy dowiadują się, co pszczoły robią zimą oraz jakie produkty wytwarzają: nie tylko znany wszystkim miód, ale również wosk, propolis, pyłek, mleczko pszczele i pierzgę. Uczestnicy warsztatów podczas zajęć degustują różne rodzaje miodu, wypiekają tradycyjne ciasteczka „Całuski pszczelowolskie” oraz wykonują własnoręcznie świece z węzy pszczelej.

Wiosną br. Inkubator Pszczelarstwa założył własną pasiekę. Na chwilę obecną jest to 5 rodzin pszczelich w drewnianych ulach, które zostały przekazane do Inkubatora przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach akcji „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”.

Pomimo utrudnień związanych z pandemią Inkubator Pszczelarstwa rozpoczął swoją działalność i jest swoistą odpowiedzią samorządu na potrzeby pszczelarzy i rolników w tym trudnym czasie. Działania te zostały docenione, ponieważ Powiat Lubelski zdobył wyróżnienie w kategorii powiaty podczas II edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd 2021”. Kryteriami oceny zgłoszonych projektów były m.in. nowatorstwo w skali kraju i potencjał do zainspirowania innych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania nowatorskich działań i rozwiązań. Inkubator Pszczelarstwa został wyróżniony spośród 396 zgłoszonych projektów.

Więcej na: www.inkubator.powiat.lublin.pl

Wt., 18 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska