Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejna tarcza i zamiany istotne dla powiatowych urzędów pracy

Kolejna tarcza i zamiany istotne dla powiatowych urzędów pracy fotolia.pl

Rada Ministrów skierowała do Sejmu kolejny pakiet zmian w tzw. specustawie covidowej. Szereg zmian dotyczy zasad rozliczenia wsparcia, którego udzieliły powiatowe urzędy pracy.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 1145).

Pakiet obejmuje zmiany m.in. w dotychczasowych instrumentach wsparcia (dofinansowanie wynagrodzeń, składek, mikropożyczki, dotacje) poprzez wprowadzenie przepisów określających tryb zwrotu dofinansowania wykorzystanego niezgodnie z przeznaczeniem, nienależnie pobranego lub pobranego w nienależnej wysokości, zasady naliczenia odsetek. Przewiduje się również wprowadzenie postępowanie w sprawie ulg w spłacie (umorzenie, odroczenie terminu spłaty, rozłożenie na raty). Organem odwoławczym od decyzji starosty ma być samorządowe kolegium odwoławcze.

Do udzielonych pożyczek, dofinansowań i dotacji nowe przepisy będą miły bezpośrednie zastosowanie. Zawarte umowy ulegną zmianie z mocy prawa. Powiatowy urząd pracy będzie zobowiązany niezwłocznie poinformować o zmianach, przez ogłoszenie na tablicy informacyjnej w siedzibie urzędu pracy oraz w postaci elektronicznej z wykorzystaniem strony internetowej urzędu.

W projekcie przewidziano również wprowadzenie art. 15zze(4a) zgodnie z którym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, udzielić ze środków Funduszu Pracy dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy i małemu przedsiębiorcy, którzy na dzień 30 września 2020 r. prowadzili działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków na terenie jednostek systemu oświaty, oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, kodami 47.11.Z albo 47.19.Z.  Warunkiem przyznania dotacji będzie wykazanie przez przedsiębiorcę, że jego przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów prawa podatkowego był niższy co najmniej o 40% odpowiednio w listopadzie 2020 r., grudniu 2020 r., styczniu 2021 r., lutym 2021 r. albo w marcu 2021 r. w stosunku do przychodu uzyskanego we wrześniu 2019 r. lub we wrześniu 2020 r. Dotacja ma być udzielana w zależności od liczby miesięcy, w których był spełniony powyższy warunek, jednak nie więcej niż pięciokrotnie.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Pon., 10 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel