Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

E-usługowe podsumowanie kwietnia

E-usługowe podsumowanie kwietnia fotolia.pl

Kwiecień tego roku był najlepszym miesiącem w całej 10-letniej historii profilu zaufanego. Historyczny rekord pobiła także e-usługa Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. Portal GOV.pl odwiedziło niemal 17 milionów użytkowników.

e- Polak potrafi! Wiemy to od dawna, a zainteresowanie e-usługami w kwietniu tylko to potwierdza. - W ostatnim miesiącu profil zaufany założyło dokładnie 621 911 osób. To najlepszy wynik w 10-letniej historii profilu zaufanego – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Historyczny kwiecień
Profil zaufany (PZ) to klucz do e-usług, czyli spraw urzędowych, które można załatwiać online.

- To dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość w internecie. Tak jak podczas wizyty w tradycyjnym urzędzie - aby urzędnik miał pewność, że my to my - musimy wylegitymować się dowodem osobistym, tak w internecie „legitymujemy się” właśnie profilem zaufanym – tłumaczy minister Marek Zagórski.

Profil zaufany można założyć szybko i za darmo. Tylko w kwietniu zrobiło tak ponad 620 tysięcy osób, a od początku tego roku już ponad 2 miliony Polaków!

Kwietniowy wynik PZ jest rekordowy. Do tej pory, w jednym miesiącu, najwięcej osób założyło profil zaufany rok temu – w kwietniu 2020 r. Przybyło wtedy 602 739 nowych właścicieli PZ.

Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. z PZ korzystało 1 324 438 Polaków. Od tego czasu widać stały i dynamiczny wzrost zainteresowania e-administracją.

Mając profil zaufany można korzystać nie tylko z wszystkich dostępnych na GOV.pl e-usług, ale także m.in. uruchomić aplikację mObywatel (to cyfrowy portfel na dokumenty, warto ją mieć!), zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, zarejestrować się na szczepienie, zalogować się do systemu PUE ZUS, czy wziąć online udział w trwającym Narodowym Spisie Powszechnym.

Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, załóż go już dziś! 

Rekord na zbyciu
Nie tylko profil zaufany pobił w kwietniu historyczny rekord. Świetny wynik zanotowała też e-usługa Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W ostatnim miesiącu Polacy skorzystali z niej 100 368 razy, czyli najwięcej od 15 stycznia 2020 r., kiedy uruchomiona została najnowsza wersja usługi. Dla porównania – w kwietniu 2020 r. skorzystano z niej 39 840 razy.

A jeśli jesteśmy już przy e-usługach dla kierowców… inne też świetnie sobie radzą!

Ile razy w kwietniu polscy kierowcy sprawdzali online swoje punkty karne? 858 389. A ile razy skorzystali z e-usługi Historia pojazdu? 23 607 626 razy! Za to pasażerowie 1 048 469 razy skorzystali z e-usługi Bezpieczny autobus.

W kwietniu przybyło też 159 269 nowych mObywateli – tyle kolejnych osób pobrało i zaczęło korzystać z aplikacji mObywatel. W sumie w swoich telefonach zainstalowało ją już ponad 2,6 miliona Polaków!

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty. Znajdziecie w nim nie tylko odwzorowanie danych z dowodu osobistego (mTożsamość/mObywatel), ale i mPrawo Jazdy, z którego korzysta już 1,3 miliona osób. Tylko w kwietniu mPrawo Jazdy pobrało 173 779 osób.

Urząd w domu
Z jakich jeszcze e-usług Polacy chętnie korzystali od 1 do 30 kwietnia?

To już niemal tradycja, że jedną z najpopularniejszych jest Wyślij pismo ogólne. W kwietniu trafiło do urzędów 188 411 takich elektronicznych pism, a to oznacza, że Polacy wysyłali ich średnio 6280 dziennie! Dla porównania – w kwietniu ubiegłego roku z tej e-usługi skorzystano 138 880 razy.

Ogólnie, to bardzo proste. Poznaj pismo ogólne i korzystaj! #ePolakpotrafi – obejrzyj.

Niemal dwukrotnie, w porównaniu rok do roku, wzrosła popularność e-usługi Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego. W kwietniu tego roku skorzystano z niej 33 212 razy, w kwietniu 2020 r. – 17 282.

Świetnie sobie radzi także e-usługa Uzyskaj dowód osobisty. Od 1 do 30 kwietnia wniosek online o nowy dowód wysłało 42 989 Polaków. To o ponad 14 tysięcy więcej, niż w kwietniu ubiegłego roku.

WAŻNE! 2 sierpnia, w związku z wejściem w życie nowych unijnych przepisów, zniknie możliwości składania online wniosków o dowód osobisty. Dlatego jeśli Twój dokument niebawem straci ważność – nie trać czasu i działaj. Sprawdź szczegóły.

Wracając do e-usługowego podsumowania kwietnia i pozostając przy dowodach osobistych... Od 1 do 30 kwietnia – 4199 osób zgłosiło online utratę dokumentu tożsamości. To o 1120 więcej niż w kwietniu ubiegłego roku.

23 569 osób skorzystało z e-meldunku, czyli e-usługi Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące. To o 1131 więcej niż w kwietniu 2020 r.

- Wszystkie nasze e-usługi można znaleźć na portalu GOV.pl. W kwietniu odwiedziło go 16 949 066 użytkowników – mówi minister Marek Zagórski.

e-Polak potrafi!

Źródło: MC

Pon., 3 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Artur Duda